Przygotowania do budowy elektrowni w Ostrołęce idą pełną parą. Zobacz mapkę

PO
Na tej, zaznaczonej na czerwono, działce ma stanąć nowa elektrownia
Na tej, zaznaczonej na czerwono, działce ma stanąć nowa elektrownia
Konieczne są inwestycje w infrastrukturę
Na tej, zaznaczonej na czerwono, działce ma stanąć nowa elektrownia
Na tej, zaznaczonej na czerwono, działce ma stanąć nowa elektrownia

Na tej, zaznaczonej na czerwono, działce ma stanąć nowa elektrownia

Elektrowni jeszcze nie ma, ale trzeba już myśleć, jak wpiąć ją w system. Dlatego - jak informuje w komunikacie koncern Energa:
Spółki ENERGA Elektrownie Ostrołęka i PSE Operator podpisały umowę o przyłączenie do krajowej sieci przesyłowej nowego bloku o mocy 1000 MW. To jednocześnie początek wspólnych działań, mających na celu zapewnienie wyprowadzenia mocy z powstających elektrowni.

Dalej czytamy: Jest to jedna z pierwszych umów o przyłączenie nowych mocy wytwórczych, których uruchomienie planowane jest w polskiej energetyce po 2015 roku. W umowie ustalone zostały warunki i zasady przyłączenia nowej jednostki wytwórczej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dla wyprowadzenia mocy z nowego bloku o mocy 1000 MW konieczna jest rozbudowa sieci przesyłowej na napięciu 400kV na tym obszarze KSE. W tym celu PSE Operator zmodernizuje urządzenia stacji elektroenergetycznej Ostrołęka docelowo do napięcia 110/400 kV oraz przebuduje linie energetyczne z Ostrołęki w kierunku Ełku, Olsztyna i Stanisławowa z ich przystosowaniem do napięcia 400 kV.
Spółka PSE Operator przystąpiła już do pierwszej fazy rozbudowy sieci w północno-wschodniej Polsce poprzez rozpoczęcie budowy nowej linii 400 kV Ostrołęka Narew. Następnie rozpoczną się prace modernizacyjne Stacji Elektroenergetycznej Ostrołęka. W dalszej kolejności będzie modernizowana linia Ostrołęka - Olsztyn, która warunkuje wyprowadzenie pełnej mocy z nowego bloku. Prace umożliwiające podłączenie Elektrowni Ostrołęka C do sieci PSE Operator powinny być zakończone w roku 2016.
Powyższe inwestycje są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a zwłaszcza jego północno-wschodniej części. Stanowią też bardzo poważny impuls gospodarczy dla rozwoju tego regionu. Dlatego inwestorzy liczą na wsparcie ich działań ze strony lokalnej społeczności i samorządów.
Budowa nowego bloku o mocy 1000 MW w elektrowni w Ostrołęce jest jednym z celów strategii rozwoju Grupy ENERGA na lata 2009-2015. W ciągu roku od jej ogłoszenia ENERGA zainicjowała kilkanaście nowych inwestycji w budowę źródeł wytwarzania, zarówno konwencjonalnych, jak i odnawialnych oraz niskoemisyjnych o łącznej mocy ponad 2200 MW.
Wartość rozpoczętych projektów obliczona jest na ok. 15 mld zł, z czego ok. 6 mld zł pochłonie inwestycja w Ostrołęce. Blok w Elektrowni Ostrołęka C na węgiel kamienny (2,4 tys. ton/rok) i biomasę (200 tys. ton/rok) o sprawności powyżej 45 proc. produkować będzie blisko 7,5 tys. GWh rocznie. Dla inwestycji tej pozyskano już większość gruntów, zgód środowiskowych czy uchwały samorządów o przystąpieniu do zmian w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego. Oddanie nowej elektrowni do użytku planowane jest na
2017 r.

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Ultimate
~Andy~ - to tak jakby powiedzieć, że słoniowi starczy 5 listków z drzewa.
A
Andy
W dniu 08.02.2010 o 15:22, Ultimate napisał:

Lokalizacja może i dobra, ale co z dostępem do wody ?


No przecież obok płynie Czeczotka.
G
Gość
Bardzo "ciekawa" ta mapka... Ulica Krańcowa nie istnieje, czy ma przestać istnieć po powstaniu elektrowni?
U
Ultimate
Lokalizacja może i dobra, ale co z dostępem do wody ?
Dodaj ogłoszenie