MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa ognisk ASF w Polsce, minister chce zmiany podejścia rolników. Na chwilę uwolniliśmy się od ptasiej grypy

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Minister Siekierski: łamanie procedur bioasekuracji przynosi szkody
Minister Siekierski: łamanie procedur bioasekuracji przynosi szkody pixabay.com/RoyBuri
Od początku 2024 roku w Polsce wykryto 23 ogniska afrykańskiego pomoru świń. Zwalczanie ASF to wciąż wyzwanie. Jednocześnie Polska od kwietnia br. ma status kraju wolnego od ptasiej grypy. O zagrożeniach dla zwierząt hodowlanych mówił we wtorek 23 lipca wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Minister Czesław Siekierski ws. ASF wybrał się do Wielkopolski.

Spis treści

Polska wolna od grypy ptaków

Od początku roku w kraju służby weterynaryjne potwierdziły 25 ognisk grypy ptaków H5N1, ostatnie w pierwszych 2 dniach marca. Od tego momentu zdarzają się jedynie przypadki u dzikiego ptactwa. To pozwoliło na formalne uwolnienie się od wirusa.

Mówiło o tym Jacek Czerniak podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Wiceminister przypomniał, że 5 kwietnia br. Polska uzyskała status kraju wolnego od ptasiej grypy (HPAI), co – jak zaznaczył – jest ważne w kontekście eksportu mięsa drobiowego.

Walka z ASF ciągle trwa. Mamy już 23 ogniska

Wiceszef MRiRW na tym samym spotkaniu informował, że w kilku województwach nadal trwa walka z afrykańskim pomorem świń.

Według stanu na 21 lipca 2024 w Polsce stwierdzono 23 ogniska tej choroby, podczas gdy w ubiegłym roku takich ognisk było 18.

Dodał, że jedno z ognisk wykryto w województwie wielkopolskim. We wtorek 22 lipca gościł tam minister Czesław Sikierski, który mówił:

– Trzeba ustalić, jakie podjąć działania w zakresie walki z ASF i odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Potrzebna jest także zmiana podejścia części rolników, uświadomienia im, jak ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji – tłumaczył w Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu.

Zachęcał do spotkań z rolnikami, by "przekonać nieprzekonanych".

– Rozumiem, że każdy kieruje się własnym interesem. Może też sądzić, że jego ten problem nie dotyczy. Jednak konkretne przypadki świadczą o tym, że wyłamywanie się z obowiązujących zasad bioasekuracji nie jest dobrą drogą – powiedział minister.

Czerniak przypomniał, że od 3 lipca br. można składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zakup materiałów służących do bioasekuracji w gospodarstwach rolnych. Budżet na ten cel wynosi 19 mln zł.

W województwie wielkopolskim na początku lipca potwierdzono wystąpienie wirusa ASF w gospodarstwie, w którym znajdowały się 52 świnie. Wszystkie zostały wybite i poddane utylizacji. W promieniu 1 km od ogniska znajduje się łącznie 16 gospodarstw, w których znajduje się około 1,8 tys. świń. Od wyników kontroli zależy, czy kolejne zwierzęta zostaną wybite.

Afrykański pomór świń to groźba, zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie; śmiertelność sięga nawet 100 proc. Wirus ASF nie atakuje ludzi, więc choroba ta nie stwarza dla nich zagrożenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki