Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy Gimnazjum Publicznym nr 1 posadzono dwa Dęby Pamięci

M.Uścińska
Chwila zadumy przy tablicy pamięci Andrzeja Skoniecznego
Chwila zadumy przy tablicy pamięci Andrzeja Skoniecznego M.Uścińska
Dęby posadzono w ramach programu "Katyń... ocalić od zapomnienia"

W piątek, 20 maja społeczność Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej wraz z zaproszonymi gośćmi uczciła pamięć podporucznika Andrzeja Skoniecznego i aspiranta policji Jana Huka.

Po odśpiewaniu hymnu i przywitaniu zgromadzonych gości, wśród których byli również krewni Jana Huka i Andrzeja Skoniecznego, uczniowie przedstawili sylwetki obu bohaterów.

Andrzej Skonieczny urodził się w Małkini. Był nauczycielem, a po wybuchu wojny, podporucznikiem 33 Pułku Piechoty. Został zamordowany w Katyniu. Jan Huk był sekretarzem w Wojewódzkiej Komendzie Policji Państwowej w Brześciu nad Bugiem. Podczas wojny walczył przeciwko okupantowi i trafił do niewoli sowieckiej podczas przejścia Wojska Polskiego z Brześcia do Kowna. Został zamordowany w Twerze.

- Stoję tu dzisiaj z ogromnym wzruszeniem z dwóch powodów - rozpoczął przemówienie burmistrz Władysław Krzyżanowski. - Po pierwsze, dzisiaj przeglądamy tragiczne karty polskiej historii. Ale po drugie, stoję tu z radością, dlatego że dzisiaj uwidacznia się ta piękna praca szkoły: całego grona pedagogicznego i młodzieży. To tu dzisiaj odbywa się lekcja obywatelska, która w moim przekonaniu zastępuje nie kilkanaście, nie kilkadziesiąt, ale może kilkaset lekcji w murach szkoły. "Katyń... ocalić od zapomnienia" stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych.

Dwa dęby, które będą rosły ku pamięci tych bohaterów, zostały posadzone przez przedstawicieli rodzin ofiar, przedstawicieli władz miasta, oświaty, rady rodziców i samorządu uczniowskiego przed budynkiem szkoły. Odsłonięto też pamiątkowe tablice zawierające dane osób, którym są poświęcone, a także daty oraz miejsca urodzenia i śmierci.

Po modlitwie i poświęceniu tablic przez księdza proboszcza parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, Mirosława Mierzejewskiego, goście złożyli przy nich kwiaty i postawili znicze.

Prezes ostrowskiego Koła Związku Sybiraków, Tadeusz Jemielita zadeklarował, że będzie chciał spotkać się z uczniami tej szkoły, aby osobiście, jako zesłaniec Sybiru, przekazać w szerszym zakresie wiedzę dotyczącą tych smutnych kart historii Polski.

W niedzielę, 22 maja w kościele pw Chrystusa Dobrego Pasterza odbyła się Msza święta poświęcona Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki