Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez wysokie oprocentowanie mikrofirmy rezygnują z kredytów. W pierwszym kwartale 2022 najwięcej pożyczały firmy budowlane, najmniej handel

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Duże zróżnicowanie w akcji kredytowej dla mikrofirm widać w ujęciu wartościowym. Dodatnie dynamiki odnotowało budownictwo (+7,0%) oraz usługi (+6,2). W przypadku budownictwa może wynikać to z faktu bardzo wysokich wzrostów cen materiałów budowalnych, co powoduje konieczność zaciągania kredytów na wyższe kwoty.
Duże zróżnicowanie w akcji kredytowej dla mikrofirm widać w ujęciu wartościowym. Dodatnie dynamiki odnotowało budownictwo (+7,0%) oraz usługi (+6,2). W przypadku budownictwa może wynikać to z faktu bardzo wysokich wzrostów cen materiałów budowalnych, co powoduje konieczność zaciągania kredytów na wyższe kwoty. Andrzej Banaś / Polska Press
Tak się właśnie zaczyna recesja. Na przykładzie najmniejszych firm widać, jakie są konsekwencje coraz wyższych stóp procentowych. Mikrofirmy radykalnie mniej biorą kredytów w bankach, a bez kredytów nie ma rozwoju. Jedynie najmniejsze firmy budowlane sięgają - z przymusu - po więcej pieniędzy, bo materiały budowlane i tak drożeją dwa razy szybciej niż wysoka inflacja. Po sprzedaży usług będzie i zysk, i pieniądze na odsetki. Ale to nie jest wzór do naśladowania, lecz prosta droga do hiperinflacji i głębokiego kryzysu w gospodarce.

Rynek kredytów mikrofirm w pierwszym kwartale 2022 r. poniżej pierwszego kwartału 2021 r. Przyszłość również nie zapowiada się optymistycznie.

Zadłużenie mikroprzedsiębiorców w bankach wyniosło w marcu 2022 r. 76,4 mld zł. Oznacza to wzrost w relacji do marca 2021 r. o 4,4%. Jednak zainteresowanie małych firm zaciąganiem kredytów osłabia się.

Kredyty mikroprzedsiębiorców: najmniejsze firmy unikają banków

Mikroprzedsiębiorcy zaciągnęli w I kwartale br. o 6,7% mniejszą liczbę kredytów niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Natomiast w ujęciu wartościowym akcja kredytowa w I kwartale 2022 r. utrzymała poziom z I kwartału ubiegłego roku. W okresie styczeń – marzec br. banki udzieliły kredytów na wartość 5,015 mld zł.

Pierwszy kwartał na rynku kredytów dla mikroprzedsiębiorstw jest słaby. Banki udzieliły firmom mniej kredytów, ale na nieco wyższe kwoty, co spowodowało, że wartość akcji kredytowej jest na poziomie zbliżonym do pierwszego kwartału 2021 r.

- W mojej opinii wynika to bezpośrednio ze wzrostu inflacji, szczególnie PPI (w marcu 20% r/r). Sprzedaż kredytów dla mikroprzedsiębiorców jest również niższa - zarówno w ujęciu liczbowym (-23%), jak i wartościowym (-8%) - w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 r. Rynek kredytów dla mikroprzedsiębiorców nie wrócił więc do poziomów sprzed pandemii - komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Kredyty dla mikrofirm: mniej biorą kupcy i firmy usługowe, najwięcej firmy budowlane

We wszystkich sektorach w pierwszym kwartale 2022 r. wystąpiła ujemna dynamika liczby udzielonych kredytów w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Najwyższa ujemna dynamika liczby udzielonych kredytów wystąpiła w sektorze handlu (-11,6%).

Duże zróżnicowanie widać w ujęciu wartościowym. Dodatnie dynamiki odnotowało budownictwo (+7,0%) oraz usługi (+6,2). W przypadku budownictwa może wynikać to z faktu bardzo wysokich wzrostów cen materiałów budowalnych, co powoduje konieczność zaciągania kredytów na wyższe kwoty.

Mikrofirmy bez kredytów na czas wysokich stóp procentowych

- O tym, czy będą rosły potrzeby i zainteresowanie małego biznesu kredytami w kolejnych miesiącach 2022 r., zadecydują trzy czynniki. Pierwszy z nich, to warunki makroekonomiczne, czyli poziom inflacji, stóp procentowych i kursu walutowego. Drugi, to sytuacja wojenna w Ukrainie, która kształtuje nastroje społeczne oraz zwiększa ostrożnościowe podejście banków przy udzielaniu finansowania. Trzeci czynnik, to sytuacja pandemiczna w kraju – mów prof. Waldemar Rogowski.

Kredyty dla mikrofirm są spłacane na czas

Jakość kredytów mikroprzedsiębiorców mierzona BIK Indeksem Jakości polepszyła się w marcu 2022 r. w porównaniu do marca zeszłego roku.

Chroń swoje dane i pliki

Niepokoi jednak to, że porównaniu do lutego 2022 r. czy grudnia 2021 r. jakość pogorszyła się. Ponadto analizując sytuację w poszczególnych produktach kredytowych, widać zróżnicowanie. O ile w porównaniu do lutego 2022 r. poprawiła się jakość kredytów w rachunku bieżącym i jakość kredytów inwestycyjnych, to pogorszyła się kredytów obrotowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przez wysokie oprocentowanie mikrofirmy rezygnują z kredytów. W pierwszym kwartale 2022 najwięcej pożyczały firmy budowlane, najmniej handel - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki