MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewodniczący definitywnie niewinny

(mb)
Przewodniczący Bogdan Kossakowski czuł ulgę, gdy wychodził z budynku ostrołęckiego sądu
Przewodniczący Bogdan Kossakowski czuł ulgę, gdy wychodził z budynku ostrołęckiego sądu Fot. M. Bubrzycki
Przewodniczący z Szulborza Wielkiego nie popełnił przestępstwa. Ostrołęcki sąd nie uwzględnił apelacji prokuratora.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce 15 września utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej, który 28 czerwca uniewinnił Bogdana Kossakowskiego - przewodniczącego Rady Gminy w Szulborzu Wielkim - oraz Halinę N. - pracownicę Urzędu Gminy - od zarzutu poświadczenia nieprawdy w protokóle z pierwszej w tej kadencji sesji Rady Gminy.
Sprawę relacjonowaliśmy na bieżąco na łamach TO. Przypomnijmy, że wójt gminy Henryk Kaczyński w wyborach przed dwoma laty został wybrany zarówno radnym, jak i wójtem, ale obu tych funkcji naraz sprawować nie można. Na pierwszej sesji Rady Gminy H. Kaczyński najpierw złożył ślubowanie jako radny, a potem ustnie zrezygnował z mandatu radnego i - mimo protestów świeżo wybranego na przewodniczącego Rady Gminy B. Kossakowskiego - odczytał tekst ślubowania na wójta. Pisemną rezygnację z mandatu radnego przesłał listownie dopiero po sesji. W protokóle z tej sesji była zapisana odwrotna kolejność zdarzeń, co - zdaniem prokuratora, który skierował akt oskarżenia do sądu, a który działał w oparciu o wniosek komisarza wyborczego - miało znaczenie prawne w sprawie późniejszego wygaśnięcia mandatu wójta H. Kaczyńskiego.
Sąd Okręgowy podtrzymał stanowisko Sądu Rejonowego w Ostrowi, który stwierdził, że obojgiem oskarżonych nie kierował zamiar poświadczenia nieprawdy, nie ma więc mowy o umyślnym ich działaniu. Oboje są więc niewinni.
Wyrok jest prawomocny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki