Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przetańczyć całą... sobotę

Rozmawiała Barbara Foss
Danuta Wota była mistrzynią Polski w kat. Show ST par zawodowych
Danuta Wota była mistrzynią Polski w kat. Show ST par zawodowych Fot. B. Foss
Na trzeci ogólnopolski turniej tańca towarzyskiego "Ostrołęka 2004" zaprasza Danuta Wota, założycielka klubu tańca "Impuls"

Danuta Wota była mistrzynią Polski w kat. Show ST par zawodowych
(fot. Fot. B. Foss)

Rozmowa z Danutą Wota.

Kogo Pani zaprasza na turniej?

- Wszystkich, którzy lubią taniec.

I piękne, zgrabne dziewczyny, i przystojnych młodzieńców...

- Przede wszystkim jest to święto tańca dla dzieci i młodzieży, która uczy się tańczyć w szkołach i w klubach tańca. Również w moim klubie Impuls, który założyłam w Ostrołęce w zeszłym roku.

Kogo Pani uczy tańczyć?

- Każdego kto chce. W klubie jest grupa dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Jest grupa sportowa, ale jest też grupa zupełnie dorosłych ludzi: są pary narzeczeńskie, ale i małżeństwa nawet ze sporym stażem. Te osoby uczą się tańczyć dla czystej przyjemności.

Również salsy?

- Również, ale także tanga, walca i innych tańców użytkowych, czyli takich jakie tańczy się na balach, prywatkach, weselach. Lekcje tańca odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1. Osoby te traktują lekcje tańca jako formę rekreacji, odpoczynku. Nie ma konieczności bywania na każdej lekcji. Przychodzą, kiedy mają czas i ochotę. Opłata nie jest wygórowana - 40 złotych za cztery lekcje.

Teraz taniec klasyczny jest bardzo modny, wypada umieć tańczyć walca angielskiego, tango czy salsę. Czy ostrołęczanie potrafią tańczyć?

- W Ostrołęce nie ma tradycji, jeśli chodzi o pary sportowe S-klasowe, ja jestem z Olsztyna, gdzie w samym moim klubie tańca było ponad trzydziestu mistrzów Polski. To nie znaczy, że w Ostrołęce nie ma zdolnych tancerzy. Osiągnięcie sukcesu w tańcu wymaga zaangażowania, czasami morderczej pracy i codziennych wielogodzinnych treningów. W Ostrołęce są trzy kluby tańca: Fan przy Ostrołęckim Centrum Kultury, Atria w klubie Lokator OSM i mój - Impuls. Po turnieju chcę utworzyć jeszcze jedną grupę dla dzieci od 7 lat i mam nadzieję, że dochowam się w przyszłości mistrzowskiej pary.

Czy taniec to dochodowe zajęcie?

- Najlepsi tancerze w kraju mogą otrzymać premie za wyniki raz w roku. Zawodowi tancerze zarabiają na płatnych pokazach. Natomiast można zarobić pieniądze ucząc tańczyć. U mnie za lekcje, które prowadzę w szkole z dziećmi, trzeba zapłacić 45 zł za pół roku nauki. Zajęcia są raz w tygodniu. W ramach zajęć robię dwa razy w roku na sali gimnastycznej pokazy tańca dla rodziców, a raz w roku jest turniej, na którym mali tancerze nie tylko mogą popatrzeć na sportowe pary, ale i zaprezentować się przed publicznością, prezydentem, nauczycielami, rodzicami, dziadkami i babciami.

Czy taki turniej to kosztowne przedsięwzięcie?

- Taniec jest drogim sportem, ale zawsze trzeba przystosować się do możliwości. Turniej odbędzie się w hali przy ul. Traugutta, za salę zapłacę 1000 zł, ale połowę pokryje MOSiR, który jest jednym ze sponsorów turnieju. Natomiast musiałam wypożyczyć z domu kultury w Elblągu parkiet, ponieważ na podłodze w hali nie wolno tańczyć. Wypożyczenie parkietu kosztuje 4 tys. zł. Jest to bardzo dobry drewniany parkiet, a samo jego rozkładanie będzie trwało około siedmiu godzin.

W Ostrołęce parkietu nie mamy, ale można u nas wypożyczyć ring bokserski, nieco taniej, za 3 tysiące złotych...

- Taniec to też sport. W zeszłym roku powstała w Polsce Federacja Tańca Sportowego, jej prezes i wiceprezes będą sędziami na turnieju w Ostrołęce. Turniej organizuję już po raz trzeci. Nazywa się on Ostrołęka, żeby kojarzył się z miastem gościom, zawodnikom i sędziom, którzy przyjadą do nas z całej Polski. Pary będą walczyły o puchar prezydenta Ostrołęki. Pan prezydent Ryszard Załuska i pan wiceprezydent Stanisław Rybski łaskawym okiem patrzą na turniej, zwłaszcza pan wiceprezydent okazał mi pomoc w tegorocznych przygotowaniach, za co mu serdecznie dziękuję. Zapraszam wszystkich ostrołęczan, ale również mieszkańców innych miejscowości w sobotę na święto tańca, a na co dzień do klubu Impuls.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki