MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przestępstwa zawsze szkodliwe

(jp)
Komendant Stach w czasie spotkania w Ostrowi
Komendant Stach w czasie spotkania w Ostrowi J. Pawłowski
Komendant wojewódzki policji spotkał się z przedsiębiorcami z naszego regionu.

O bezpieczeństwie osób prowadzących działalność gospodarczą i o roli przedsiębiorców w walce z przestępczością rozmawiali członkowie mazowieckiej loży Business Centre Club podczas spotkania z komendantem wojewódzkim policji nadinsp. Wiesławem Stachem. Spotkanie odbyło się w fabryce mebli Forte w Ostrowi 19 marca.
Komendant Stach zaapelował do przedsiębiorców o pomoc rzeczową dla policji. Obecni na spotkaniu członkowie BCC wyrażali zresztą chęć wspierania stróżów prawa. Od kilku lat wprawdzie nie wolno prywatnym osobom bezpośrednio sponsorować policji, sponsorują więc pośrednio, np. fabryka mebli Forte przekazała meble starostwu powiatowemu w Ostrowi i starostwo przekazało je dalej policji. W Radomiu z kolei istnieje fundacja powołana do wspierania policji i za jej pośrednictwem prywatne osoby mogą sponsorować miejską jednostkę w Radomiu. Komendant zastrzegł, że firmy, które chcą podarować coś policji, są szczegółowo sprawdzane po to, żeby wykluczyć, że policja mogłaby przyjąć cokolwiek od kogoś, kto jest na bakier z prawem. Zakaz przyjmowania pomocy materialnej od innych darczyńców niż samorządy został wprowadzony pięć lat temu właśnie po ujawnieniu przez media przypadków sponsorowania policji przez biznesmenów prowadzących ciemne interesy.
Przedsiębiorcy przez półtorej godziny zadawali komendantowi pytania. Marek Jędrzejczak pytał dlaczego policja daje się wikłać w rozgrywki między państwem a przedsiębiorcami. Nie powiedział po nazwisku, ale opisywał sprawę Romana Kluski, szefa Optimusa, który podejrzany o wyłudzenie podatku VAT spektakularnie został zatrzymany przez brygadę antyterrorystyczną a jego samochody usiłowało zająć wojsko, przy czym sprawa przewinień podatkowych krakowskiego biznesmena nie jest jednoznaczna. Komendant Stach odpowiedział, że duże afery gospodarcze są domeną Agencji bezpieczeństwa Wewnętrznego. Policja zaś z własnej inicjatywy nie będzie podejmować wymierzonych w przedsiębiorców działań w sprawach, które są wątpliwe. Jeżeli bierze udział w takich akcjach to na polecenie prokuratury, którego wykonania nie ma prawa odmówić. Inne pytanie dotyczyło współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Komendant stwierdził, że bardzo dobrze policja współpracuje z prokuraturą. Odnosząc się zaś do sądów powiedział, że zbyt wiele spraw jest umarzanych, a przestępców uniewinnianych ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu. - Przyszedł czas, że powinniśmy zapomnieć, że jedne czyny są mniej szkodliwe społecznie a inne bardziej. Trzeba z tym skończyć i traktować równorzędnie wszystkie czyny - mówił komendant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki