MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przestępstwa seksualne księży można zgłaszać za pośrednictwem strony zgloskrzywde.pl utworzonej przez Episkopat. Są już zgłoszenia

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
- Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą - powiedział abp Wojciech Polak, prymas i jednocześnie delegat episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
- Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą - powiedział abp Wojciech Polak, prymas i jednocześnie delegat episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Marek Szawdyn/Polskapress
Osoby, które zostały wykorzystane seksualnie przez księży lub mają na ten temat wiedzę mogą poinformować o tym za pośrednictwem strony zgloskrzywde.pl. Strona działa od połowy grudnia i dzięki niej wszczęto już kilka procedur wyjaśniających.

Strona zgloskrzywde.pl ma usprawnić kościelny system zgłaszania przestępstw seksualnych i udzielania pomocy pokrzywdzonym. Utworzyło ją Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Fundacja św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Na stronie znajduje się wykaz wszystkich delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży działających w diecezjach, do których w postępowaniu kościelnym powinny trafić sygnały o przestępstwie. Poszkodowany, jeśli np. nie wie skąd pochodzi ksiądz, który dopuścił się nieprawidłowości, może poinformować delegata z diecezji najbliższej jego miejscu zamieszkania.

zgloskrzywde.pl jest też kompendium wiedzy na temat kościelnej procedury i praw, jakie mają ofiary księży-pedofili. Dowiadujemy się z niego m.in., że zgłaszający przestępstwo może spotkać się z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży poza instytucjami kościelnymi i może tej osobie towarzyszyć ktoś bliski. W przeszłości bywało, że delegaci naciskali na spotkanie w kurii, w gronie duchownych, bez świeckich osób trzecich. Bywało, że żądali złożenia przysięgi milczenia (np. na krzyż) na temat sprawy. Dziś takie zachowanie wobec zgłaszających jest niedopuszczalne.

Jeśli więc ktoś próbował lub próbuje zgłosić krzywdę, ale napotkał na trudności (np. w postaci indolencji lub błędów delegata) albo jeśli ma uwagi do kościelnego systemu zgłaszania przestępstw, może o tym poinformować – dzwoniąc pod podany na stronie numer 571 805 535 (we wtorki w godzinach 9.00-12.00 i czwartki w godzinach 19.00-21.00) lub pisząc na adres [email protected].

Ważnej jest też to, że za pośrednictwem strony zgloskrzywde.pl można podać przypadek zaniechania postępowania lub zaniedbania, którego dopuścił się przełożony kościelny – np. biskup lub proboszcz. Strona jest też pomocna dla tych, którzy mają wiedzę o księżach, którzy wykorzystywali seksualnie innych. Witryna działa od połowy grudnia i dzięki niej wszczęto kilka procedur w postępowaniu kościelnym i świeckim.

- Zgłaszają się do nas osoby, które były wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie, a dziś są dorosłymi osobami. Wiele z tych osób pyta, czy ich sprawa się nie przedawniła. Proszą nas o informacje na temat skomplikowanej procedury kościelnej oraz tego, jakie mają prawa w systemie kościelnym, ale i niekościelnym. Bo pamiętajmy, że te sprawy są prowadzone dwutorowo. Mamy też zgłoszenia od osób trzecich, które wiedzą o przestępstwie – np. dzwonią znajomi i koledzy pokrzywdzonych. Czasem ludzie nie mają pocięcia, co właściwie jest przestępstwem seksualnym. Reagujemy też w przypadku bezczynności przełożonych kościelnych. Udzielamy też szerokiej informacji o pomocy psychologicznej, na którą może liczyć poszkodowany – mówi nam Marta Titaniec, która zasiada w zarządzie Fundacji św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

W tym tygodniu duchowni, ale i wierni, mają się w szczególny sposób pochylić nad zranionymi w Kościele. Pierwszy piątek Wielkiego Postu (19 lutego) będzie dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. W tej intencji w archidiecezji gdańskiej odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej - o godz. 16.00. Natomiast w diecezji pelplińskiej, 28 lutego, biskup zatwierdzi wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży obowiązujące na jego terenie. W tym dniu proboszczowie mają odprawić Drogę Krzyżową w intencji skrzywdzonych. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej modlitwy pokutne zaplanowane są na 28 lutego. We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. Za jej pośrednictwem księża mają udzielać duchowej pomocy ofiarom przestępstw i modlić się za nich. Inicjatywy mocno wspiera prymas Polski.

– Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą. Jesteśmy jednym organizmem na dobre i złe. Gdy cierpi jeden człowiek, współcierpią inni, a grzech każdego z nas osłabia cały organizm. Z drugiej strony, nawrócenie, pokuta i modlitwa jednych, umacnia i podnosi całą wspólnotę – powiedział na konferencji poświęconej dniom pokuty abp Wojciech Polak, prymas i jednocześnie delegat episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki