Spis treści
Czym jest prostata?
Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to gruczoł występujący tylko u mężczyzn, który otacza początkowy odcinek cewki moczowej i do niej uchodzi. Jej rolą jest produkcja płynu, w którym zawieszone są plemniki.
Prostata ma wielkość orzecha włoskiego albo kasztana, ale jako narząd hormonozależny już około 45. roku zaczyna stopniowo się powiększać – mówimy wtedy o jej łagodnym przeroście. Powoduje on zwężanie się cewki moczowej, skutkuje trudnościami w oddawaniu moczu i grozi powikłaniami.
Zobacz także:
Problemy nasilają się wraz z wiekiem i nastaniem andropauzy, czyli męskiej menopauzy. I tak w 75. roku życia rozrost prostaty dotyczy już 8 na 10 mężczyzn, a u połowy panów w tej grupie wiekowej występują uciążliwe objawy.
Zobacz w naszej galerii skuteczne zioła pomogą na problemy z gruczołem krokowym.
Czy prostata to rak?
Przerost gruczołu krokowego ma w większości przypadków łagodny charakter, co oznacza, że wzrastająca tkanka nie ma cech nowotworu złośliwego. Należy jednak pamiętać, że rozwijający się z innych powodów rak prostaty może przez wiele lat nie wywoływać dolegliwości albo powodować podobne objawy, jak jej niegroźny przerost, a przez to pozostać nierozpoznanym.
Czytaj także: W Polsce nastąpił wzrost śmiertelności z powodu raka prostaty. Nowotwór jest zbyt późno rozpoznawany. Będą zmiany w leczeniu
Według aktualnych danych rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce, który w 2019 r. odpowiadał za 20 proc. zachorowań w tej grupie oraz był drugim głównym powodem męskich zgonów (10,3 procent). Jest więc zagrożeniem, którego nie należy ignorować.
W przypadku problemów z gruczołem krokowym warto jak najszybciej zdiagnozować ich przyczynę i rozpocząć leczenie, które zazwyczaj nie jest trudne.
Polecamy także:
Przerost i zapalenie prostaty – objawy
Problemy z prostatą należy leczyć, ponieważ rozrost komórek gruczołu krokowego stale postępuje i prowadzi do nasilenia dolegliwości. Gdy wydalanie moczu staje się utrudnione, zaczyna on zalegać w pęcherzu, co sprzyja infekcjom w drogach moczowych, a więc oznacza stan zapalny. Sytuacja może też prowadzić do rozwoju chorób nerek. Gruczoł krokowy może być też źródłem ucisku nie tylko na cewkę moczową, ale też na pęcherz, stając się źródłem jego nadreaktywności.
Przerost prostaty wywołuje objawy takie, jak:
- częstsze oddawanie moczu, również w nocy,
- opóźniony wypływ moczu,
- niezupełne opróżnianie pęcherza,
- słaby lub przerywany strumień moczu,
- odczuwanie napięcia w okolicy pęcherza,
- znaczne zmniejszenie się strumienia pod koniec jego oddawania.
Gdy rozwija się zapalenie gruczołu krokowego, zwiększa się obrzęk prostaty i pojawia się dodatkowo bolesne parcie na mocz, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, a także ból w podbrzuszu i lędźwiach oraz wysoka temperatura i dreszcze. Może także dojść do niebezpiecznego zablokowania odpływu moczu lub wypływu niekontrolowanego. Taki stan wymaga szybkiego, profesjonalnego leczenia i nie można do niego dopuścić! Najlepiej więc postawić na profilaktykę, w tym na środki ziołowe.
Dowiedz się także:
Jakie zioła na prostatę?
Leczenie prostaty w przypadku jej łagodnego przerostu polega na hamowaniu namnażania się jej tkanek, a także jego cofaniu. Ponieważ z wiekiem w organizmie męskim spada poziom testosteronu (tzw. androgenów, męskich hormonów) i stosunek testosteronu do estrogenu, co prowadzi do nasilonej aktywności tego drugiego, stosuje się środki wpływające na ten proces.
Leczenie przerostu prostaty polega na hamowaniu syntezy estrogenów (za pomocą inhibitorów aromatazy) oraz przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT) – przy użyciu inhibitorów 5-alfa-reduktazy, a także na podawaniu alfa-1-blokerów.
Takie działanie mają jednak nie tylko leki, ale też rośliny lecznicze, które zawierają roślinne sterole i inne cenne antyoksydanty. Nie bez znaczenia są też ich właściwości przeciwzapalne, rozkurczające, moczopędne i zwalczające drobnoustroje. Wśród polecanych produktów są również te spożywcze! Wiele z naturalnych środków na prostatę jest przy tym bezpieczne do stosowania w długim terminie, choć oczywiście w każdym przypadku warto sprawdzić indywidualne przeciwwskazania, a jeszcze lepiej skonsultować je ze specjalistą.
Sprawdź, które zioła są najbardziej skuteczne w leczeniu łagodnego przerostu i zapalenia prostaty.
Przeczytaj również:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?