Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepis na zgrabną sylwetkę

Jarosław Sender
Coraz chętniej wybieramy aktywny odpoczynek. Nie tylko basen, jazdę na rowerze czy spacery. Często wybieramy aerobic, który jest jedną z najstarszych form fitness.

- Przy wyborze formy ćwiczeń, należy wziąć pod uwagę swoje preferencje - radzi instruktorka aerobiku ze szkoły tańca i aerobiku "Salsa" w Ostrołęce, Agnieszka Kwiatkowska.

- Ćwiczenia te powinny być przede wszystkim relaksem, przyjemnością i odskocznią od kłopotów dnia codziennego, dlatego musimy wybrać te, które nam najbardziej odpowiadają dodaje.

Radzi byśmy się zastanowiły, czy ćwiczenia mają być dynamiczne i wytrzymałościowe, czy statyczne i siłowe.

Spalamy tkankę tłuszczową

Trzeba przyjrzeć się swojej sylwetce i określić jej potrzeby, wyznaczyć swoje umiejętności i wytrzymałość. Tylko takie dopasowanie zajęć przyniesie oczekiwane rezultaty i przyjemność z wykonywania ćwiczeń. A to najważniejszy cel aerobiku.

- Aerobik jest przeznaczony właściwie dla wszystkich. Osoby, które mają problemy ze zdrowiem powinny przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem i poinformować o swoich chorobach nich instruktora - zaznacza Agnieszka Kwiatkowska.

- Aerobik to system treningu opartego na intensywnej wymianie tlenowej - mówi instruktorka.

Aerobik to rytmicznie wykonywane ćwiczenia przy muzyce, polegające zazwyczaj na powtarzaniu prostych choreografii.

Niesłabnąca popularność aerobiku wynika zapewne nie tylko z korzyści zdrowotnych tj.: pozytywnie wpływa na układ krążenia, spalanie tkanki tłuszczowej, przyspiesza przemianę materii, zmniejsza stres. Plusem jest również to, że ćwiczenia te przynoszą radość i bardzo przyjemne zmęczenie.

- Nawet po męczącym dniu, panie wykrzesują resztki siły na ćwiczenia i wbrew pozorom, tuż po wysiłku mają jej, siły, jeszcze więcej - dodaje Kwiatkowska.

Lekcja aerobiku składa się z trzech części: rozgrzewka, cześć aerobowa oraz ćwiczenia wzmacniające poszczególne mięśnie.

Rozgrzewka przygotowuje organizm do ćwiczeń.

- To podstawa, ponieważ tylko w ten sposób można przygotować organizm do późniejszego wysiłku. Organizm staje się bardziej sprawny i zdolny do ćwiczeń. W ten sposób zapobiegamy też kontuzjom - tłumaczy instruktorka.

Cześć aerobowa powinna trwać ok. 25 minut.

- Taki trening usprawnia wydolność krążeniowo-oddechową. I co najważniejsze, większości z pań pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej - wyjaśnia pani Agnieszka.

Brzuszki, a potem rozciąganie

Najbardziej optymalny trening, który jest oparty o przemiany tlenowe, to trening mało lub średnio intensywny o długim czasie trwania. Krótszy czas, bądź trening bardziej intensywny uruchamia procesy beztlenowe produkcji energii.

- Następnie przystępujemy do ćwiczeń wzmacniających poszczególne mięśnie. Trwa to około - 15 minut- opisuje instruktorka.

Ćwiczenia odbywają się na matach i polegają głownie na wykonywaniu brzuszków oraz wzmacnianiu mięśni karku oraz dolnych partii ciała.

Finałowym punktem godzinnych zajęć są ćwiczenia rozciągające.

- Tu zwracam szczególną uwagę na rozciąganie szczególnie tych mięśni, które były najbardziej obciążone podczas wysiłku - tłumaczy instruktorka.

Ta część ćwiczeń pozwala na uspokojenie tętna po wysiłku oraz relaks.

Jak radzi instruktorka, powinnyśmy chodzić na aerobik minimum dwa razy w tygodniu.

Regularne ćwiczenia aerobowe zwiększają odporność naszego organizmu, dotleniają go, uaktywniają naturalny system obronny, co skutkuje opóźnieniem procesu starzenia.

- Oprócz chęci potrzebny jest sportowy strój i wygodne buty - instruuje Agnieszka Kwiatkowska.

A co z efektami?

- Efekty zależą od nas. Od tego, ile wysiłku wkładamy w ćwiczenia, jak często je wykonujemy - przekonuje instruktorka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki