Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepełniona świetlica w Goworowie. - To skandal! - grzmią rodzice

Redakcja
- Uczniowie muszą siedzieć na podłodze - zaalarmowali nas rodzice dzieci dowożonych szkolnym do Szkoły Podstawowej autobusem z Żabina.

- W szkolnej świetlicy dla wszystkich nie wystarcza miejsca. Dzieci są dowożone do szkoły dwie godziny przed początkiem zajęć. Nie dość, że prawie cały dzień spędzają poza domem, to jeszcze na dodatek muszą w świetlicy siedzieć na podłodze. I do tego strasznie się tam nudzą - opisała matka jednego z uczniów.
6 września przed południem pojechaliśmy do szkoły. Uczniowie oczekujący na zajęcia znajdowali się w głównej świetlicy. Tak jak opisali rodzice, w pomieszczeniu było ich o wiele za dużo, ale na podłodze nikt nie siedział. Na znudzone dzieci również nie wyglądały. Jedni uczniowie grali w szachy, inni oblegali stół do gry w piłkarzyki. Każdy miał jakieś zajęcie.

Na drugą zmianę
W roku szkolnym 2012/2013 dzieci z dziewięciu wsi gminy Goworowo (Kruszewo, Lipianka, Jawory Stare, Wielkopole, Podmaście, Rębisze Działy i Parcele, Cisk, Żabin), do podstawówki w Zespole Szkół nr 1 w Goworowie na lekcje chodzą na drugą zmianę.
Dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i wtorki) uczniowie przywożeni są tuż przed dzwonkiem. W środy, czwartki i piątki uczniowie klas I-III przywożeni są godzinę przed lekcjami.
- Wcześniejszy przywóz dzieci wynika stąd, że razem z klasami I-III przyjeżdżają uczniowie oddziału przedszkolnego - tłumaczy Karolina Zacharek, wicedyrektor szkoły. - Uczniowie zerówki, aby mogli zrealizować podstawę programową (25 godzin) i dwie godziny dodatkowe (język angielski i religię) muszą wcześniej rozpoczynać zajęcia.

Czas przed lekcjami uczniowie klas I-III spędzają w świetlicy szkolnej. Podzieleni są na trzy grupy. Oprócz świetlicy głównej jest też mała świetlica oraz biblioteka. Jeśli pogoda sprzyja, nauczyciele wychodzą z uczniami na boisko szkolne.

Będzie luźniej
- Od września we wszystkich szkołach naszej gminy rusza projekt "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III" - tłumaczy Karolina Zacharek. - Większość dzieci obecnie oczekująca w świetlicy jest już zakwalifikowana na dodatkowe zajęcia i będzie w nich uczestniczyła. W szkole odbywają się zajęcia z logopedii, gimnastyki korekcyjnej, zajęcia wyrównawcze, kółka przedmiotowe. W pierwszym tygodniu nauki nauczyciele diagnozują uczniów i kwalifikują na właściwe zajęcia, przez co liczba dzieci oczekujących na świetlicy znacznie się zmniejszy.

Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki