MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przemilczani i zapomniani

(as)
Zaniedbane mogiły na cmentarzu w Parciakach
Zaniedbane mogiły na cmentarzu w Parciakach A. Suchcicka
Nikt się nie opiekuje mogiłami żołnierzy radzieckich w Parciakach, bo jak twierdzi znawca przasnyskiej historii Aleksander Dręwcki, władza ludowa obawiała się, że pochowani tam żołnierze to "własowcy" - nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego generała Własowa. Jego armia składała się z najgorszych zbrodniarzy i walczyła po stronie Niemiec.

"Szanowna redakcjo, tyle pisaliście o obchodach Wojska Polskiego, kto dostał odznaczenia, kto baretki, ale nie wspomnieliście o tych, co polegli i oddali za wolność swoje życie. Ja jestem starym człowiekiem, blisko 80-letnim i mieszkam we wsi Parciaki. Jest tam cmentarz parafialny, na którym są pochowani polegli żołnierze z II wojny światowej. Mogił jest kilkadziesiąt, są bardzo zaniedbane, zarośnięte przez chwasty, porośnięte mchem. Kilka razy rozmawiałem z radnym naszej wsi, żeby te groby oczyścić. Powiedział mi jednak, że dla żywych nie ma pieniędzy, więc tym bardziej nie ma ich dla umarłych. Proszę o interwencję lub o opisanie tej sprawy, bo jak naród nie pamięta o swoich zmarłych to traci swą tożsamość" - napisał do nas były żołnierz Batalionów Chłopskich i prosił o zachowanie imienia i nazwiska do wiadomości redakcji.
Historie tajemniczych mogił przybliżył nam Aleksander Drwęcki.
- W 1944 roku czołówka wojsk radzieckich wkroczyła do Parciak i została odcięta przez wojska niemieckie. Gdy żołnierze radzieccy schronili się w budynku stacyjnym, Niemcy przypuścili szturm - opowiada Drwęcki. - Zginęło wówczas prawdopodobnie 23 żołnierzy radzieckich. Początkowo ciała poległych pochowano naprzeciw stacji za szosą po prawej stronie, ale później przeniesiono je na cmentarz parafialny. - Zbierałem informację na temat wszystkich mogił poległych żołnierzy w całym powiecie przasnyskim. Wyszukałem także historię tych ludzi w Parciakach, ale władza ludowa bała się, że może są to jacyś wuesowcy i zabronili mi o nich pisać - twierdzi Drwęcki i dodaje, że nie ulega wątpliwości, że była to szpica radziecka. Zdaniem Drwęckiego dziś nie są ważne przekonania polityczne poległych żołnierzy, dziś ważny jest należny im pośmiertny szacunek. Czy zatem znajdzie się ktoś, kto uporządkuje i zadba o groby poległych?
Wójt gminy Jednorożec Michał Lorenc wyjaśnił nam, że co roku groby poległych z II wojny światowej zlokalizowane na cmentarzu parafialnym w Parciakach porządkują uczniowie Szkoły Podstawowej. - Istniejące nagrobki wymagają gruntownej renowacji przyznał wójt i zaznaczył: - Jednak w 2003 roku brak jest środków w budżecie na ich pełne odrestaurowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki