Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przejechali się po gimbusach

Paweł Pliszka
Kiedy autobus zatrzymał się w Rzekuniu, sierżant Kochanowicz sprawdził dokumenty kierowcy autobusu, a potem obejrzał dokładnie cały pojazd. Uwag nie miał
Kiedy autobus zatrzymał się w Rzekuniu, sierżant Kochanowicz sprawdził dokumenty kierowcy autobusu, a potem obejrzał dokładnie cały pojazd. Uwag nie miał P. Pliszka
Sprawdzaliśmy z policją, czy dzieci jeżdżą do szkoły dobrymi autobusami. Spod Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce wyruszyliśmy do Rzekunia radiowozem w piątek 24 września około godz. 7.30.

Piętnaście minut przed ósmą byliśmy już przed gimnazjum w Rzekuniu. Dosłownie kilka minut wcześniej pod szkołę podjechał autobus. Jest to samochód gminny z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rzekuniu. Gmina gimbusa nie dostała, więc sama musiała zapewnić transport dzieciom. Gimnazjaliści już wysiedli. W środku pozostały dzieciaki z rzekuńskiej podstawówki. Podeszliśmy do samochodu. Sierż. sztab. Stefan Kochanowicz poprosił kierowcę o dokumenty pojazdu i prawo jazdy. - Będziemy w gazecie? My też chcemy zdjęcie - przekrzykiwały się dzieciaki siedzące w autobusie. Kierowca i opiekun grupy byli mniej zadowoleni. Wiadomo, kontrola policji do przyjemnych nie należy, nawet gdy z wozem wszystko jest w porządku. W tym przypadku kontrola wypadła dobrze. Pojazd był sprawny, kierowca miał wszystkie dokumenty. - Trzeba ich nawet pochwalić, że w autobusie z kierowcą jest opiekun grupy - mówi sierżant Kochanowicz. - Ten przepis niestety nieczęsto jest przestrzegany. Dyrektorzy szkół i władze samorządowe tłumaczą zwykle, że taki opiekun jest tylko "dziś akurat nie mógł pojechać z dziećmi".

Autobusy dobre są

Akcję "Gimbus" policja rozpoczęła 23 września w całej Polsce. Dwunastu policjantów z ostrołęckiej drogówki kontrolowało stan techniczny autobusów przewożących dzieci w całym powiecie. Policjanci sprawdzali również to, czy najmłodszym towarzyszą opiekunowie. Po dwóch dniach akcji "Gimbus" (23 i 24 września) poznaliśmy wstępne wyniki działań policjantów w Ostrołęce oraz gminach Rzekuń i Olszewo-Borki. - Sprawdzaliśmy wszystkie autobusy i pojazdy wożące dzieci do szkół - wyjaśnia komisarz Mariusz Kozicki, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce. - W powiecie ostrołęckim jest tylko sześć gimbusów. Dzieci jeżdżą więc i innymi autobusami. Policjanci skontrolowali dziesięć autobusów przewożących dzieci. Sprawdzali również pojazdy, którymi uczniowie i przedszkolaki wybierali się na wycieczki. Zatrzymano jeden dowód rejestracyjny za wycieki oleju, policjanci nie nałożyli ani jednego mandatu. - Ogólnie autobusy są dobrze wyposażone i sprawne technicznie - mówi komisarz Kozicki. - Z roku na rok obserwujemy tu poprawę. Głównym mankamentem jest natomiast brak opiekunów. To w zasadzie obecnie jedyny poważny problem w przewozach dzieci autobusami. Zdaniem komisarza Kozickiego minęły już czasy, gdy najmłodsi wożeni byli pojazdami z demobilu, ledwo trzymającymi się kupy. Przyczynili się do tego rodzice, którzy coraz częściej wzywają policję, by sprawdzała autobusy, którymi ich dzieci wyruszają w podróż. - Bardzo często dzwonią do nas rodzice i nauczyciele, gdy dzieci wyjeżdżają na wycieczkę - mówi komisarz Kozicki. - Proszą, byśmy sprawdzili, czy podstawiony przez przewoźnika autobus jest sprawny i czy kierowca nie jest pijany. My zawsze w takich wypadkach kontrolujemy samochody. To powoduje, że również przewoźnicy wolą nie ryzykować otrzymania mandatu lub utraty koncesji. Ostrołęcka drogówka nie tylko przyjeżdża na konkretne wezwania, ale na co dzień zachęca rodziców, by wzywali policję do sprawdzenia autobusów przewożących dzieci. To nic nie kosztuje, a warto upewnić się, czy dzieci wyruszają w podróż bezpiecznym wozem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki