Przegląd samochodu – krok po kroku

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Poddanie samochodu przeglądowi technicznemu jest obowiązkiem każdego właściciela. Brak aktualnych badań nie tylko uniemożliwia wyjechanie na drogę. Konsekwencje grożą również wtedy, gdy auto stoi w garażu. Kiedy należy zaprowadzić je na przegląd, gdzie można go wykonać i jakie elementy są poddawane kontroli? Dowiedz się więcej na temat przeglądów technicznych w 2020 roku.

Terminy przeglądów technicznych

Poruszanie się samochodem w ruchu drogowym nakłada na kierowcę odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za innych. Dlatego w sytuacji, gdy jeździ on niesprawnym pojazdem, ryzyko spowodowania wypadku wzrasta, podobnie jak rośnie też zagrożenie dla innych obecnych na drodze. Poddanie samochodu przeglądowi technicznemu ma na celu ograniczenie do minimum takich sytuacji, zwłaszcza tych spowodowanych usterkami technicznymi.

Zgodnie z zapisem w Ustawie o ruchu drogowym przegląd techniczny powinien być wykonany raz w roku. Na kolejny sprawdzian kierowca powinien się wybrać jeszcze przed upływem tego terminu. Biorąc pod uwagę możliwość wykrycia usterek, najlepiej, jeśli są to minimum dwa tygodnie. Wyjątkiem od tej reguły są nowe pojazdy, zakupione w salonie lub u dealera czy też sprowadzone zza granicy. W ich przypadku pierwszy przegląd techniczny powinien być wykonany przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, a kolejny po dwóch latach. Od trzeciej wizyty w stacji diagnostycznej obowiązują już roczne terminy.

Gdzie możesz zlecić przegląd techniczny auta?

Wykonywanie przeglądów technicznych wymaga wiedzy na temat zasad ich realizowania oraz dostępu do odpowiedniego sprzętu. Dlatego przeprowadzają je wyłącznie stacje kontroli pojazdów. Wybór tej odpowiedniej jest uzależniony od tego, jakim jeździsz pojazdem. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/przeglad-samochodu-w-2020-roku/

W artykule znajdziesz też szczegółowe informacje o cenach badań technicznych oraz dodatkowych kosztach związanych z ponownych przeglądem wykonywanym po usunięciu ewentualnych usterek.

Podstawowe i okręgowe stacje kontroli pojazdów znajdziesz w każdym mieście. Nie obowiązuje tu rejonizacja, a wybór placówki zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz kierować się lokalizacją, czasem oczekiwania na przegląd czy też życzliwością i profesjonalizmem pracowników. Ponadto kryterium wyboru może być też opcja wykonania ewentualnej naprawy na miejscu. Jest to możliwe wówczas, gdy przy stacji działa warsztat.

Co jest poddawane kontroli podczas badania technicznego?

Standardowy przegląd techniczny pojazdu nie jest przypadkowy. Wykaz sprawdzanych elementów jest określony przepisami, dlatego wcześniej możesz go przejrzeć i przygotować auto. Weryfikacji są poddawane:

 • układ kierowniczy,
 • ogumienie,
 • hamulce,
 • układ wydechowy,
 • emisja spalin,
 • nadwozie,
 • zawieszenie,
 • oświetlenie,
 • pasy bezpieczeństwa,
 • trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Co zrobić, gdy specjalista wykryje usterkę?

Badanie techniczne nie zawsze kończy się pozytywnym wynikiem. Nawet najlepiej przygotowane auto podczas testu może sprawić przykrą niespodziankę. Pojawienie się usterki wymaga od pracownika zakwalifikowania jej do określonej grupy. Wyróżnia się trzy ich rodzaje, które definiują też sposób postępowania. Są to:

 • usterki drobne,
 • usterki istotne,
 • usterki poważne stwarzające zagrożenie.

Wykrycie drobnej usterki zazwyczaj kończy się jedynie zaleceniem usunięcia problemu, ale sam przegląd jest zaliczony. Usterki istotne są rejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a właściciel pojazdu ma 14 dni na ich pozbycie się. Po tym okresie pojazd powinien przejść ponowny przegląd, którego koszt jest uzależniony od rodzaju problemu. Natomiast usterki poważne uniemożliwiają poruszanie się samochodem. Dlatego w przypadku ich detekcji nie tylko nie przechodzi on przeglądu, ale też musi być odtransportowany do warsztatu na lawecie. W dalszym postępowaniu konieczna jest naprawa bądź oddanie auta do kasacji.

Dodaj ogłoszenie