Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd roweru: przygotuj rower na nowy sezon! Domowy przegląd roweru po zimie to konieczność. Zobacz jak to zrobić

aw
Przygotuj rower na nowy sezon! Domowy przegląd roweru po zimie to konieczność. Zobacz jak to zrobić >>>
Przygotuj rower na nowy sezon! Domowy przegląd roweru po zimie to konieczność. Zobacz jak to zrobić >>>pixabay
Przegląd roweru: przygotuj rower na nowy sezon. Wiosna za pasem. Kolejne tygodnie dobrej pogody przed nami. Pora wyciągnąć zakurzony rower z piwnicy, strychu czy garażu. Rower po zimie nie od razu gotowy jest do działania. Warto poświęcić jedno popołudnie na całościowy przegląd roweru, aby mieć pewność, że przejażdżka rowerowa będzie przyjemnie bezpieczna.

Przygotowanie roweru na nowy sezon nie musi być czymś trudnym. Zwykle opiera się na kilku ważnych podpunktach, które trzeba odhaczyć. Poniżej przedstawiamy domowy przegląd roweru w 6 krokach. Tymczasem przygotowania do rowerowego sezonu wiążą się również z wyciągnięciem akcesoriów. Wielu rowerzystów nie wyobraża sobie jazdy bez specjalnych rękawiczek. Kolarzom pokonującym długie trasy przyda się też odpowiednie, oddychające ubranie. Z zimowego letargu wyciągamy też chwytak do telefonu i bidonu, zapasowe światło, przenośną pompkę i małą sakwę na dłuższe przejażdżki.

Rower miejski - inicjatywa społeczna

W wielu miejscowościach zrealizowany został pomysł rowerów miejskich. Niekiedy jest to idea miasta lub gminy, innym razem inicjatywa społeczna finansowana np. z budżetu obywatelskiego. Stacje rozmieszczone w oddalonych od siebie dzielnicach miasta sprawiają, że można łatwo i przyjemnie przejechać z punktu A do punktu B. Wypożyczając rower nie musisz się martwić o sprawne hamulce, spadający łańcuch czy niedopompowane dętki. Rowerami zarządzającymi opiekują się specjaliści, którzy sprawnie likwidują zgłoszone usterki. Rower miejski to pomysł na miłe sobotnie popołudnie spędzone w gronie rodziny i przyjaciół.

SPRAWDŹ SIĘ:
QUIZ: Sprawdź swoją znajomość przepisów dla rowerzystów >>>

Domowy przegląd roweru w 5 krokach

  1. Kurz, brud błoto
    Jeśli ostatnia wyprawa w sezonie była dobra to po zimie na pewno zauważysz tego dowody. Kurz, brud i błoto to najlepsze pamiątki po dobrym sezonie rowerowym. Jeśli masz dostęp do wody bieżącej, np. węża ogrodowego to wystarczy polać dokładnie rower i odczekać 10 minut, aby wszystkie nieczystości zmiękły i były łatwiejsze to zmycia. Zabrudzenia usuwamy zwykłą szmatką moczoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Jeśli obawiasz się, że płyn do mycia naczyń uszkodzi powierzchnię wykorzystaj szampon do mycia samochodów. Przeprowadzając akcję mycia roweru w mieszkaniu skorzystaj z dobrodziejstwa wanny lub dużej kabiny prysznicowej, ewentualnie skorzystaj z balkonu.

  2. Dętki
    Spuszczone powietrze to najprawdopodobniej pierwsza usterka, którą zauważysz po zimowym leżakowaniu roweru w piwnicy, na strychu bądź w garażu. Nie ma naczelnej zasady, która określa to, jak powinno się dętkę pompować. Najczęściej pompujemy „na oko”. Jeśli jeździmy po asfaltowych ścieżkach rowerowych koło powinno być twardsze, jeśli wybieramy się na ścieżki zielone, leśne – miękkie, dla lepszej amortyzacji i „tłumienia” nierówności. Dętki nigdy nie pompujemy na 100%, do oporu, ponieważ może to mieć złe skutki.

    Oprócz dętki sprawdzamy również bieżnik opon. Opony rowerowe, podobnie jak samochodowe, powinny mieć widoczne bieżniki, co umożliwia odpowiednią przyczepność podłoża. Jeśli dętki lub opony są zniszczone należy je wymienić na lepszy model w najbliższym rowerowym warsztacie.

    VIDEO https://www.youtube.com/embed/pEkWrHcn8Jk

  3. Hamulce
    To dość istotny element w rowerowym systemie. Niesprawne hamulce mogą być przyczyną wypadków i kontuzji. Zadbaj więc o to, żeby po zimie wszystko wróciło do normy. Naciągnij linki w hamulcach szczękowych, sprawdź powierzchnię klocków hamulcowych. Bardziej kłopotliwy będzie przegląd hamulców tarczowych, które, kiedy nie są w pełni sprawne, wydają nieprzyjemne dźwięki. W tym drugim przypadku najlepiej udać się do specjalistów.

  4. Łańcuch
    Łańcuch to również jeden z podstawowych mechanizmów, bez których rower jest nie może być w pełni sprawny. Łańcuch w rowerze musi być czysty i dobrze nasmarowany. Do czyszczenia łańcuch należy ściągnąć, ale jeśli nie lubisz brudzić sobie rąk czy poświęcać temu więcej pracy niż trzeba łańcuch można czyścić też bezpośrednio na rowerze. Aby odpowiednio zabezpieczyć mechanizm moczymy szmatkę w benzynie ekstrakcyjnej i dokładanie czyścimy każde połączenie łańcucha. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc przyda się też stara szczoteczka do zębów. Po wyczyszczeniu łańcuch smarujemy, a nadmiar smaru wycieramy czystką szmatką.

  5. Światła
    Do prawidłowej jazdy w ciemnościach potrzebne jest odpowiednie światło. Sprawdź czy natężenie jest dobre, czy nie trzeba wymienić baterii. Przetestuj oświetlenie przed pierwszą wyprawą, żeby nie było niespodzianek. Jeżdżąc po zmroku warto mieć przy sobie również odblaski.

  6. Siodełko
    Przy zimowej przerwie, kiedy rower leżał wśród innych, niepotrzebnych aktualnie gratów, należy sprawdzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie odkręcenie i przykręcenie go ponownie, regulując do swojego wzrostu.

Przegląd roweru cena

Chcesz mieć pewność, że przegląd Twojego roweru wykonają specjaliści w swoim fachu? Adekwatnie do tego, jak po zimie oddajesz swój samochód do warsztatu samochodowy, tym razem odwiedź warsztat rowerowy. Całościowy przegląd roweru kosztuje od 100-300zł. W skład przeglądu wchodzi również smarowanie łańcucha. Jeśli Twój rower potrzebuje tylko małej usługi, np. naciągnięcia hamulców czy regulację przerzutek to za takie usługi zapłacisz 5-50zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki