MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedświąteczna sprzedaż ryb pod lupą fundacji ekologicznych i policji. Nie kupimy już żywych karpi? Na stół wigilijny wybierzmy dzwonka

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Na wielu polskich targowiskach sprzedaż żywego karpia nie ma nic wspólnego ze sprzedażą humanitarną i zaleceniami GIW
Na wielu polskich targowiskach sprzedaż żywego karpia nie ma nic wspólnego ze sprzedażą humanitarną i zaleceniami GIW Katarzyna Prokuska
Zdecydowana większość sieci handlowych wycofała się już ze sprzedaży żywych karpi i sprzedaje ryby patroszone lub w formie filetów. Bo choć Wigilii bez karpia nie wyobraża sobie wielu z nas, można kultywować tradycję bez narażania ryb na niepotrzebne cierpienie. Od lat walczy o to fundacja Viva! Akcja dla zwierząt, jedna z kilku, które apelują o uregulowanie tej kwestii w polskim prawie.

Żywych ryb nie kupimy na przykład w Lidlu, Aldim, Biedronce, Selgros Cash&Carry czy sklepach Spar.

– Spar nie prowadzi i nie będzie prowadzić sprzedaży żywego karpia w sklepach własnych. Taką strategię ze względów humanitarnych rekomendujemy także wszystkim naszym partnerom detalicznym – mówi Eliza Misiecka, rzeczniczka prasowa Waszego Sklepu Spar. – Tym samym sieć wpisuje się w oczekiwania konsumentów co do odpowiedzialnej polityki zakupowej i sprzedażowej, połączonej z poszanowaniem ustawy o prawach zwierząt.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za całkowitym zakazem detalicznej sprzedaży żywego karpia?

Sprzedaż ryb z akwarium będzie jeszcze w tym roku prowadzić Carrefour, ale już na innych zasadach. – W tym roku nasza sieć całkowicie wycofała się z możliwości kupienia w sklepach karpia żywego. Klienci mają możliwość wyboru karpia z basenów z wodą, w których dbamy o napowietrzenie wody i o zachowanie jej optymalnej temperatury, ale ryby sprzedawane są wyłącznie po uboju – wyjaśnia Barbara Kowalska, dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju Carrefour Polska. – W przyszłym roku nie będziemy już kupowali od swoich dostawców żywych ryb, będzie więc wyłącznie możliwość zakupu karpia patroszonego, tuszy, dzwonek czy filetów. Nadal będziemy jednak współpracować z lokalnymi dostawcami.

Co roku Główny Inspektorat Weterynarii publikuje zbiór wytycznych w tej sprawie i w tym roku, 23 listopada na stronie GIW pojawiły się zalecenia w sprawie postępowania z żywymi rybami, będącymi przedmiotem sprzedaży detalicznej, dotyczące przetrzymywania, przenoszenia i uśmiercania ryb w sposób humanitarny. Nie rozwiązuje to jednak problemu.

– Gdy zaczynaliśmy walkę ze sprzedażą żywych karpi, wielu mówiło, że nic się nie da zrobić. A jednak wspólne działania odniosły skutek, bo większość sieci z takiej sprzedaży zrezygnowała – mówi Malwina Malinowska z Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt. – Problem pozostaje jednak, zwłaszcza na targowiskach. Sprzedający bardzo często traktują zwierzęta jak przedmioty i dlatego także w tym roku będziemy na większości targowisk przyglądać się, jak sytuacja wygląda. Prosimy też wszystkich, którzy są wrażliwi na los zwierząt, by widząc ich złe traktowanie powiadomili nas o tym na Facebooku lub wysyłając do nas email pod adres [email protected].

Sprawdź najnowsze wyprzedaże

Black Weeks 2020: Najlepsze okazje na Black Friday

Wszelkie nieprawidłowości związane z niehumanitarną sprzedażą ryb można zgłaszać również policji. – Przeprowadzając w okresie przedświątecznym kontrole targowisk, będziemy zwracać uwagę także na ten problem – zapewnia podkom. Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Sprawdź najnowsze wyprzedaże

Black Weeks 2020: Najlepsze okazje na Black Friday

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki