Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed abonamentem na telewizję ucieczki nie ma!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Bartosz Frydrych
Zgodnie z nową ustawą abonamentową, operatorzy telewizji kablowych czy platform satelitarnych będą mieli obowiązek przekazać Poczcie Polskiej informacje o swoich abonentach. Wielu mieszkańcom regionu się to nie podoba.

Dlatego też, by uchronić swoje dane osobowe, a zarazem uciec przed abonentem RTV, zastanawiają się, czy nie wypowiedzieć umowy swojej kablówce czy platformie satelitarnej.

Sprawdziliśmy, zerwanie umowy w jej trakcie oznacza karę finansową. Nie ma jej, gdy operator sam zmienia warunki umowy, np. podnosi cenę. Wielu abonentów liczy na to, że teraz mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Niestety, tak nie jest. - Zmiana prawa nie daje podstaw do bezkosztowego wypowiedzenia umowy - mówi Agnieszka Majchrzak z UOKIK.

245,15 złotych - tyle wynosi abonament RTV w 2018 roku, jeśli zapłacimy za cały rok z góry

Zerwiesz umowę przed terminem, zapłacisz karę
Chcesz wypowiedzieć umowę kablówce czy platformie satelitarnej, by uciec przed abonamentem RTV? Niestety, nie unikniesz kary finansowej.

Najprawdopodobniej w wakacje wejdzie w życie nowa ustawa uszczelniająca ściąganie abonamentu RTV. Zapisano w niej, że operatorzy telewizji kablowych czy platform satelitarnych będą mieli obowiązek przekazać Poczcie Polskiej informacje o swoich abonentach. Na tej podstawie będzie wiadomo, kto ma telewizor, co jest równoznaczne z tym, że będzie musiał płacić abonament na publiczne media.

Wielu mieszkańcom regionu to się nie podoba. Dlatego też, by uchronić swoje dane osobowe, a zarazem uciec przed abonamentem radiowo-telewizyjnym, zastanawiają się, czy nie wypowiedzieć umowy swojej kablówce czy platformie satelitarnej.

- Co prawda nasza umowa z kablówką kończy się dopiero w listopadzie 2018 roku, ale z mężem mocno rozważamy, czy jak najszybciej jej nie wypowiedzieć. Uważamy, że znowelizowana ustawa abonamentowa jest niezgodna z prawem. Wiemy, że za zerwanie umowy przed terminem kablówka ma prawo potrącić karę umowną. Słyszeliśmy, że nie jest ona mała, bo wynosi kilkaset złotych, w zależności od umowy. Czy możemy się powołać na zmianę przepisów i rozstać z operatorem bez płacenia wspomnianej kary - dopytuje pani Aleksandra, Czytelniczka „Gazety Pomorskiej” z Bydgoszczy.

Zmiana warunków umowy? Możecie się rozstać
Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie mówi wprost: - Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, zmiana prawa nie daje podstaw do bezkosztowego wypowiedzenia umowy.

Są jednak sytuacje, gdy można przed terminem wypowiedzieć umowę kablówce lub platformie satelitarnej i nie zapłacić ani złotówki kary. Dzieje się tak wówczas, gdy operator zmienia warunki umowy, np. podnosi cenę usługi. - Operator telekomunikacyjny może samodzielnie zmienić regulamin świadczenia usług lub cennik, jeżeli w umowie zawarta jest odpowiednia klauzula modyfikacyjna określająca precyzyjnie przesłanki dokonania zmiany, zakres oraz tryb wprowadzanych zmian, a wskazane w klauzuli okoliczności rzeczywiście wystąpiły. W takiej sytuacji konsumentowi przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy - wyjaśnia Agnieszka Majchrzak.

13 procent gospodarstw domowych w Polsce płaci obecnie na publiczne radio i telewizję

Operator powinien powiadomić abonenta o dokonanych zmianach z wyprzedzeniem co najmniej jednego miesiąca przed wprowadzeniem ich w życie. Jednocześnie ma obowiązek poinformować klienta o przysługującym mu prawie wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji proponowanych zmian. - Jeśli konsument nie wypowie umowy w najbliższym możliwym terminie wypowiedzenia, to oznacza, że akceptuje zmiany i od tej pory jest związany nowym regulaminem. Termin na realizację przez konsumenta prawa do wypowiedzenia umowy nie powinien być krótszy niż do dnia wejścia w życie proponowanych zmian regulaminu - mówi Agnieszka Majchrzak.

Im mnie czasu do końca umowy, tym niższa kara

Ile może wynieść kara z tytułu rozwiązania umowy przed terminem z winy abonenta?
To zawsze jest indywidualna sprawa. Z reguły zawierając umowę z kablówką czy platformą cyfrową, abonent otrzymuje ulgę. Zatem przy wypowiadaniu umowy operator może żądać zapłaty kary w wysokości ulgi przyznawanej abonentowi przy zawieraniu umowy (pomniejszonej jednak proporcjonalnie za okres od zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania). Tak więc im mniej miesięcy zostanie do końca terminu obowiązywania umowy, tym kara będzie niższa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przed abonamentem na telewizję ucieczki nie ma! - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki