Przeczytaj, kogo nagrodził marszałek

red
Bartosz Markiewicz został nagrodzony w konkursie MAZOWIECKIE BARWY WOLONTARIATU 2016
Bartosz Markiewicz został nagrodzony w konkursie MAZOWIECKIE BARWY WOLONTARIATU 2016
Marszałek Adam Struzik wręczył nagrody 10 laureatom XVII edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego. Przyznawane są one osobom wybitnym, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promuje nasz region nie tylko w kraju, ale też za granicą, ludziom aktywnym społecznie, a także angażującym się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza.

Wśród laureatów XVII edycji konkursu Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego są też mieszkańcy naszego regionu:

ADAM JANKOWSKI z Ciepielewa (pow. makowski)

Rolnik, stolarz, człowiek uzdolniony artystycznie, animator lokalny promujący historyczny dorobek kultury ludowej. Kolekcjonuje przedmioty już wychodzące z codziennego użytku. Założyciel pierwszego w powiecie makowskim Małego Muzeum Rolnictwa. Dzięki niemu można podziwiać dawne narzędzia i maszyny rolnicze m.in. powozy, konny wóz strażacki z XIX w., bryczki, sprzęty gospodarstwa domowego itp. Eksponaty gromadził i naprawiał przez wiele lat. Stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Szelkowie „W hołdzie poległym w obronie Ojczyzny w latach 1920-1946”. Był inicjatorem i współwykonawcą świetlicy wiejskiej w Ciepielewie. Zdobywca licznych nagród, wyróżnień i odznaczeń honorowych.

O Adamie Jankowskim pisaliśmy w TO. Zobacz tu:Adam Jankowski i jego muzeum

JERZY KIJOWSKI z Ostrołęki

Publicysta, badacz i historyk regionalny, dokumentalista, działacz społeczny, nauczyciel i wykładowca szkół wyższych. Jeden z najbardziej cenionych i uznanych regionalistów na Mazowszu. Współzałożyciel i pierwszy sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrołęckiej. Działacz Ostrołęckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oraz Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki. Zapoczątkował i nieprzerwanie od 15 lat organizował konkurs wiedzy o Ostrołęce pt. „Czy znasz swoje miasto?” Wybitny znawca historii Ostrołęki. Największym jego dziełem są „Dzieje Ostrołęki 1944-2000”. Autor licznych rozpraw, artykułów w wydawnictwach zbiorowych i czasopismach oraz recenzji naukowych. Długoletni, uznany i zaangażowany społecznik uhonorowany wieloma odznaczeniami, medalami i wyróżnieniami.

„Już jako nauczyciel interesowałem się historią tego regionu i życiem ludzi wolnych, bez pańszczyzny, ale ciągle walczących o swoją ziemię. Badania regionalne są ważne, bez nich nie da się mówić o wielkiej historii, syntezie dziejów Państwa, Europy czy świata. To właśnie w regionach działa się historia i te małe elementy – historie regionów, jak puzzle składają się na wielką historię dziejów ojczystych. Teraz trudno jest mi oderwać się od badań historycznych. Trwa to już ponad pół wieku. Dziełem mojego życia są Dzieje Ostrołęki”.

Przyznane też zostały nagrody w konkursie „MAZOWIECKIE BARWY WOLONTARIATU 2016”. Komisja dokonała wyboru laureatów, którzy jako zwycięzcy etapu wojewódzkiego zostali nominowani do finału ogólnopolskiego. Oceniane były przede wszystkim: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach. W tym konkursie wyróżnienie otrzymał Bartosz Markiewicz z Ostrołęki.

Od urodzenia jest osobą niepełnosprawną – cierpi na chorobę niedoboru wzrostu. Choroba sprawiła, że nie był akceptowany przez rówieśników. Z tego powodu zaczął sięgać po używki. Udało mu się jednak wyleczyć z uzależnienia i postanowił zmienić swoje życie. Odnalazł sens w pomaganiu innym. Jego podejście do pracy, poczucie humoru i charyzma spowodowały, że jest najbardziej rozpoznawalnym i lubianym wolontariuszem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
corso

Przyjemnie się czyta o ludziach, którzy maja pasję i  ,, zarażają '' ja innych :)

Dodaj ogłoszenie