Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przechowalnia obornika z dofinansowaniem

Wiesław Zdobylak
Ta młoda śliwa została posadzona w piaszczystej ziemi i słabo rośnie. Być może wzmocni się dzięki dawce obornika.
Ta młoda śliwa została posadzona w piaszczystej ziemi i słabo rośnie. Być może wzmocni się dzięki dawce obornika. Grażyna Zwolińska
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła w dniach od 10 lutego do 10 marca nabór wniosków o wsparcie finansowe w wysokości do 50 tys. zł dla rolników gospodarujących na obszarach szczególnie narażonych (OSN), którzy chcą przeprowadzić w tym roku inwestycje mające na celu ograniczenie przedostawania się do środowiska naturalnego zwią-zków azotu pochodzenia rolniczego.

Chodzi głównie o pasze soczyste, obornik i gnojowicę lub gnojówkę. Z nowej formy dofinansowania nie będą mogli skorzystać rolnicy zajmujący się chowem i hodowlą ryb, drobiu (powyżej 40.000 sztuk) i świń (powyżej 2.000 sztuk o wadze ponad 30 kg lub powyżej 750 sztuk macior). Na terenie powiatu kroto-szyńskiego funkcjonują cztery OSN-y: OSN w zlewni rzeki Orla (gminy Kobylin, Koźmin Wlkp., Krotoszyn, Rozdrażew, Zduny), OSN zlewni rzek Czarna Woda i Kuroch (gminy Krotoszyn i Roz-drażew), OSN w zlewni rzeki Lu-tynii (gmina Koźmin Wlkp.) oraz OSN w zlewni Kanału Mosińskie-go i Kanału Książ (gmina Koźmin Wlkp.).

 

Wsparcie finansowe udzielane będzie przez regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dwa rodzaje inwestycji na obszarach szczególnie narażonych: na poprawę warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie i pasz soczystych oraz na  doposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych.

 

Refundacji będą podlegały np. budowa lub przebudowa płyt obornikowych, zbiorników do   gnojówki lub gnojowicy, zbiorników lub płyt do przechowywania pasz soczystych itp. Wsparcie będzie można otrzymać także m.in. na zakup niektórych typów apli-katorów nawozów naturalnych w postaci płynnej, czy wozów asenizacyjnych, a także rozrzutników obornika i kompostu.

 

Dofinansowanie może sięgnąć nawet do 50 tys. zł, ale nie więcej niż 50 procent kosztów kwalifikowanych. W przypadku młodych rolników dofinansowanie może wynieść do 60 proc. kosztów i są im przyznawane dodatkowe punkty podczas oceny wniosków.

 

Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziale regionalnym ARiMR. Dopuszczalne jest złożenie wniosku za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, należącego dodanego oddziału regionalnego. Można go również wysłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w  placówce Poczty Polskiej. W ramach jednego naboru wniosków o przyznanie pomocy można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przechowalnia obornika z dofinansowaniem - Głos Wielkopolski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki