Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przasnysz. Święci na wystawie (zdjęcia)

Małgorzata Jabłońska
Zwykli niezwykli, to wystawa dotycząca kultu świętych w diecezji łomżyńskiej. Jej wernisaż odbył się w muzeum Historycznym w Przasnyszu i zgromadził wielu znakomitych gości.

Z bezpłatnych lekcji muzealnych będą mogły korzystać dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dowiedzą się dzięki tej wystawie więcej na temat procesu kanonizacyjnego oraz form kultu świętych. Poznają życiorysy świętych i przynależne atrybuty - wszystko to w formie zabawy połączonej z rozwiązywaniem łamigłówek. Wystawa została zrealizowana dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny wniósł samorząd województwa mazowieckiego oraz starostwo powiatowe w Ostrołęce. Pomysłodawcami projektu są pracownicy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Jego partnerem jest Muzeum Historyczne w Przasnyszu, które zgromadziło ponad 130 zabytków związanych z kultem świętych. Pochodzą one z różnych zbiorów: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Kurpiowskiego w Wachu i Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Eksponatów udzieliły także parafie: w Ostrołęce, Wyszkowie, Kadzidle, Myszyńcu oraz kościoły przasnyskie: św. Wojciecha i św. Stanisława Kostki.

Zgromadzenie Mniszek Kapucynek udostępniło zabytkowe rzeźby i ornaty. Na wystawie znalazła się także prywatna kolekcja ze zbiorów Waldemara Krzyżewskiego. Podczas wernisażu wyemitowano film o święceniu pól w dniu świętego Rocha. Wystawa składa się z trzech części - pierwsza z nich obejmuje oficjalny, propagowany przez kościół kult świętych. W tej części wystawy znaczną rolę odgrywa kult związanego z Przasnyszem św. Stanisława Kostki. Część druga obejmuje duchowość i obrzędowość ludową, której wyrazem są kapliczki związane z poszczególnymi świętymi. Dużą uwagę poświęcono tutaj kultowi bardzo popularnego na Kurpiach św. Jana Nepomucena, który według ludowych wierzeń chronił pola i zasiewy przed powodzią i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (zwane nepomukami) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.

Trzecia część wystawy obejmuje kult prywatny, związany z wewnętrzną, bezpośrednią czcią dla Boga, świętych i zmarłych. Przykładem takiego kultu są tradycyjne pieśni kurpiowskie śpiewane w tzw. ciche noce, czyli podczas okresu pomiędzy śmiercią zmarłego, a jego pogrzebem. Wierzono, że pieśni mają moc szczęśliwego odprawiania dusz zmarłych w zaświaty. Taka pieśń w wykonaniu śpiewaczki kurpiowskiej zapewniła podkład muzyczny wernisażu. Lekcje w Muzeum Historycznym w Przasnyszu potrwają do 11 grudnia 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki