Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przasnysz. Śledztwo w sprawie spółki „Jaterga” zakończone aktem oskarżenia. Prokuratura wydała komunikat

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce poinformowała, że zakończyła śledztwo „dotyczące wyłudzenia dofinasowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez „Jaterga” sp. z o.o. w Przasnyszu posiadającą status zakładu pracy chronionej”. Proceder miał trwać od 2004 do 2016 roku.

Na czym miało polegać to wyłudzenie? Prokuratura opisuje to dokładnie w komunikacie prasowym:

„W toku śledztwa ustalono, że osoby zajmujące się prowadzeniem spraw spółki tj. Teresa B. i Jan C. w okresie od marca 2004 r. do lutego 2016 r., poprzez wprowadzenie w błąd, także w określonym zakresie – wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami - doprowadziły Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Warszawie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w łącznej kwocie 2.076,897,64 zł.
Wprowadzenie w błąd polegało na składaniu zapewnienia warunkującego udzielenie przez PFRON dofinansowania, że wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych zostały przekazane na ich rachunek bankowy oraz że pracodawca poniósł miesięczne koszty płacy bez uchybienia terminów przekraczających 14 dni.
W rzeczywistości w dacie składania comiesięcznych wniosków koszty płacy wskazane we wnioskach nie zostały przez spółkę poniesione i warunki przyznania dofinansowania nie były spełnione. Nadto wprowadzenie w błąd polegało na składaniu do PFRON wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia kilku innych pracowników, którzy byli przez spółkę fikcyjnie zatrudnieniu i nie świadczyli pracy na rzecz spółki lub świadczyli pracę, ale nie na rzecz spółki, lecz na cele prywatne jednego członka zarządu spółki Teresy B.
Teresa B. będąc członkiem zarządu spółki „Jategra”, uprawniona była do wystawiania dokumentów w jej imieniu. W okresie do grudnia 2012r. do marca 2015r. wystawiała dokumenty poświadczające nieprawdę w postaci informacji o kwocie ulgi we wpłatach na PFRON.
W wyniku wystawiania przez oskarżoną nierzetelnej dokumentacji doszło do uszczuplenia należności publiczno – prawnych w postaci wpłat na PFRON w kwocie nie mniejszej niż 279.536,99zł. Ustalono też, że Teresa B., by uniknąć odpowiedzialności karnej za wystawianie nierzetelnej dokumentacji dotyczącej fikcyjnego zatrudnia pracowników, nakłaniała świadków do składania fałszywych zeznań.”

W sumie w sprawie oskarżonych zostało pięć osób. Sprawą zajmie się Sąd Okręgowy w Ostrołęce.

„Teresie B. zarzucono popełnienie łącznie 147 przestępstw, w tym oszustw na szkodę PFRON oraz osób prywatnych, których dopuściła się wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, podżegania do składania fałszywych zeznań, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz naruszenia przepisów ustawy o rachunkowości i kodeksu handlowego. Pozostałe 4 osoby oskarżono o oszustwa oraz składanie fałszywych zeznań” – informuje prokuratura.

Zobacz: Interwencja Polsatu o zakładzie Jaterga w Przasnyszu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki