Przasnysz przystępuje do RIT. Do wzięcia jest 6.5 miliona

Małgorzata Jasińska
Małgorzata Jasińska
Miasto Przasnysz przystępuje do programu Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Ostrołęckiego.

Decyzja ta cieszy, ale i zaskakuje. W zeszłym roku samorząd miejski wystąpił przecież z innego międzygminnego stowarzyszenia - Królewieckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Jednak akcesja miasta do nowego regionalnego programu to dobra wiadomość, ponieważ otwiera drogę do pozyskania środków na kluczowe miejskie inwestycje.

Liderem programu RIT jest miasto Ostrołęka, a w jego skład wchodzą: powiat przasnyski, miasto i powiat Ostrołęka, powiat makowski, miasto Maków Mazowiecki, gmina Wyszków, powiat wyszkowski, miasto Ostrów Mazowiecka, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz szereg gminnych partnerów projektów towarzyszących. Do tego grona właśnie dołączyło miasto Przasnysz, wymagało to jednak podjęcia uchwał przez wszystkich partnerów programu.

Powiat przasnyski do RIT przystąpił już półtora roku temu, licząc na pozyskanie z funduszy unijnych środków na: uzbrojenie terenów inwestycyjnych PSG Chorzele, połączenie z kolejową siecią TEN-T, Edukacyjny Inkubator Przedsiębiorczości, remont i rozbudowę budynku starostwa powiatowego w Przasnyszu z dostosowaniem jego części do wspomagania przedsiębiorczości,oraz termomodernizację obiektu szpitala w Przasnyszu.

Dzięki przystąpieniu miasta do RIT, do inwestycji możliwych do wykonania w naszym regionie dołączy długo wyczekiwana rewitalizacja Miejskiego Domu Kultury. Ten zabytkowy obiekt od lat wymaga gruntownego remontu, ale mimo podejmowania licznych prób pozyskania środków na cel, inwestycja wciąż pozostawała w sferze marzeń. Dzięki akcesji do RIT powstały w latach 30. XX wieku budynek zwiększa swoje szanse na kompleksową modernizację. Miasto będzie mogło otrzymać na ten cel około 6,5 miliona złotych dofinansowania.

Podstawą do ubiegania się miasta o unijne środki w ramach RIT jest opracowany przez urząd miejski program rewitalizacji, który został już dwukrotnie odrzucony przez Urząd Marszałkowski. W takim przypadku regulamin przyznawania funduszy zamykał drogę do dalszych starań o modernizację MDK-u.

- Przystąpienie miasta Przasnysz do Regionalnych Inwestycji Terytorialnych umożliwia nam wzięcie udziału w ogłaszanych konkursach o dofinansowanie inwestycji w ramach tego partnerstwa - relacjonował radnym miejskim burmistrz Waldemar Trochimiuk. - Są to wydzielone środki przeznaczone na dofinansowanie działań z Unii Europejskiej. Nasze członkostwo w programie będzie powodować, że będziemy się mogli starać o szczególne dofinansowanie. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na pozyskanie pieniędzy. Zgłosiliśmy do tego programu dwa przedsięwzięcia: remont MDK-u i budowę małej obwodnicy Przasnysza - tzw. okrężownicy śródmiejskiej. Na razie partnerzy odrzucili drugą z inwestycji, ponieważ póki co nie są ogłoszone żadne konkursy dotyczące dofinansowania inwestycji drogowych. W momencie kiedy zostaną ogłoszone, będziemy wnioskowali o włączenie "okrężownicy" do planu inwestycyjnego.

Radni dopytywali, czy uczestnictwo w RIT będzie wymagało ponoszenia kosztów

- Nie, to jest inny instrument niż Królewiecki Obszar Funkcjonalny – uspokajał burmistrz. - Tutaj nie ma składek, więc będziemy uczestniczyć w tym programie bezpłatnie.

Po pozytywnym zaopiniowaniu uchwał przez komisje, radni jednogłośnie podjęli decyzję o wyrażeniu zgody na przystąpienie do RIT.

Łączna wartość inwestycji przypadająca na poszczególnych partnerów programu kształtuje się następująco:
Powiat Przasnyski – 126 622 448, 45 zł.

Miasto Ostrołęka – 93 740 138, 48 zł.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej – 8 200 000, 00 zł

Powiat Ostrołęcki – 34 329 990, 00 zł

Gmina Wyszków – 55 028 615, 50 zł

Powiat Wyszkowski – 21 016 881, 36 zł

Miasto Ostrów Maz. – 42 790 443, 33 zł

Miasto Maków Maz. – 13 350 000, 00 zł

Powiat Makowski – 1 800 824, 06 zł

Miasto Przasnysz – 9 989 232,00 zł.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce – 16 210 383,03 zł.

Szpital Powiatowy w Przasnyszu – 26 914 188,58 zł.

Szpital Powiatowy w Makowie Mazowieckim – 17 788 400,00 zł.

Szpital Powiatowy w Wyszkowie – 17 293 734, 65 zł.

Łączna wartość inwestycji z programu RIT wynosi 485 075 279,44 zł.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie