Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przasnysz. Promocja trzeciego Rocznika Przasnyskiego

Małgorzata Jabłońska
W Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja trzeciej edycji "Rocznika Przasnyskiego". Wydawnictwo uzyskało wsparcie finansowe powiatu przasnyskiego, nadleśnictw: Przasnysz i Parciaki, Banku Spółdzielczego w Przasnyszu oraz gmin: Krasne i Jednorożec

Pierwsze wydanie tego zbiorowego dzieła miało miejsce w 2014 r. Jego pomysłodawcą jest Piotr Kaszubowski. Tegoroczne wydawnictwo liczy 360 stron i jest najobszerniejszym spośród swoich poprzedników. Okładkę zdobi herb gminy Krasne, oficjalnie zatwierdzony w 2016 r. Warto podkreślić, że w tej chwili wszystkie gminy powiatu przasnyskiego posiadają swoje godła.

Podobnie jak w latach ubiegłych w Roczniku znalazły się artykuły i rozprawy poświęcone historii północnego Mazowsza. Znajdziemy tu m.in. artykuł Zbigniewa Lorenca z Jednorożca, dotyczący powstania styczniowego na ziemi przasnyskiej. Dziejom pierwszego kościoła w Jednorożcu oraz filii rzymskokatolickiej parafii Chorzele przyjrzała się Maria Weronika Kmoch z Warszawy. Okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności służb specjalnych, dotyczą dwa artykuły dr. Wojciecha Łukaszewskiego z Żelaznej Rządowej oraz Leszka Pszczółkowskiego z Ciechanowa. O obrzędzie poświęcenia pól napisała dr Irena Kotowicz-Borowy z Opinogóry, a Waldemar Kontewicz podjął temat Kurpi i Kurpiowszczyzny. Warto również zapoznać się artykułem Jana Chmielewskiego z Przasnysza pod tytułem "Czy warto stawiać krzyże wrogom?", w którym autor stawia pytania dotyczące upamiętniania cmentarzy i grobów wojennych żołnierzy niemieckich. Waldemar Krzyżewski z Przasnysza opublikował tekst dotyczący medali pamiątkowych związanych z osobą kard. Aleksandra Kakowskiego. Swoje miejsce w Roczniku znalazły także sprawozdania z działalności trzech stowarzyszeń regionalnych: Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Towarzystwa Przyjaciół Chorzel oraz stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Jednoreżeckiej. Publikacja zawiera także kalendaria wydarzeń kulturalnych z terenu gmin Przasnysz i Krasne oraz recenzje książek. W publikacji znalazły się wszystkie nagrodzone prace II ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Alfreda Borkowskiego.

Przewodniczącym rady redakcyjnej, podobnie jak w latach ubiegłych, był Piotr Kaszubowski, obecnie pracujący nad przyszłoroczną, czwartą edycją wydawnictwa, która ukaże się w czerwcu. Motywem przewodnim „Rocznika Przasnyskiego” w 2017 r. będzie gmina Czernice Borowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki