Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przasnysz. Pogrzeb Mariusza Łyszkowskiego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Jabłońska
W piątek 31 marca w swoją ostatnią drogę wyruszył Mariusz Łyszkowski - nauczyciel, regionalista, historyk, założyciel aktywnie uczestniczącej w życiu naszego regionu Grupy Rekonstrukcyjnej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.

W mszy pożegnalnej w kościele farnym uczestniczyła rodzina i przyjaciele oraz setki przasnyszan, kadra i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, koledzy z grup rekonstrukcyjnych, a także przedstawiciele miejskich instytucji. Żałobnicy szczelnie wypełnili nie tylko samą świątynię i jej nawy, ale także kruchtę i kościelny dziedziniec.

Wśród pogrążonych w smutku ludzi krążyły wielokrotnie powtarzane zdania: "Trudno uwierzyć w tę śmierć", "Zmarł stanowczo za szybko", "To niepowetowana strata dla miasta". Kondukt żałobny, odprowadzając zmarłego na miejsce ostatniego spoczynku na cmentarzu parafialnym, rozciągał się na długości dwóch pierzei rynku. 

Mariusz Łyszkowski zmarł nagle w wieku 52 lat, pozostawiając wiele niezrealizowanych planów i pomysłów. A miał ich mnóstwo. Liczne przekuł w czyn, czym zaskarbił sobie wieczne miejsce w pamięci przasnyszan. Swoim udziałem wzbogacał dziesiątki miejskich imprez, wiele z nich współorganizował. Od 2010 roku był prezesem i założycielem koła historycznego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz Grupy Rekonstrukcyjnej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich. Od momentu powstania grupa wystąpiła w ponad 200 rekonstrukcjach, inscenizacjach oraz zlotach historycznych.

Rekonstrukcja była wielką pasją Mariusza Łyszkowskiego. Często gościł w szkołach, prowadząc żywe lekcje dotyczące naszych dziejów. Chętnie dzielił się rozległą wiedzą, czyniąc to nie tylko zawodowo, ale i w wolnych chwilach. Był ekspertem od broni historycznej i umundurowania począwszy od średniowiecza po okres PRL-u. Przez żmudne lata dociekań historycznych, "guzik po guziku" odtworzył umundurowanie okresów: Powstania Styczniowego, Legionistów Puławskich, 5 Dywizji Syberyjskiej (polskiej formacji ze wschodu), formacji bolszewickiej, armii carskiej Rosji, LWP, Armii Czerwonej oraz Żołnierzy Wyklętych. Był autorem scenariuszy wielu imprez i publikacji historycznych. Jego pasja i wytrwałość sprawiły, że GRH 14PSS stała się jedną z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w Polsce.

Mariusz Łyszkowski wystąpił w licznych filmach, serialach historycznych i programach telewizyjnych, m.in. w cyklu dokumentalnym "Wróćcie nim opadną liście", "Zapomniany Legion" i "Historia Żywa"- Przemysława Bednarczyka oraz "Wojownicy Czasu" - Grzegorza Gajewskiego. Wielokrotnie gościł na ogólnopolskich antenach telewizyjnych i radiowych. Jego wkład w promowanie regionu przasnyskiego jest nieoceniony. Wszystko robił bezpłatnie i w wolnym czasie. Przasnyski, lokalny patriota miał wielu przyjaciół w kraju i za granicą, wszędzie był rozpoznawany.

Jego zdolności organizatorskie i koncepcyjne umożliwiły mu zorganizowanie cieszących się wielkim powodzeniem dioram, odnoszących sukcesy w czasie imprez na najwyższym poziomie. W 2016 roku - podczas Święta Twierdzy Boyen - 14PSS zaprojektował obozowisko ze szpitalem, za co przasnyska grupa rekonstrukcyjna otrzymała I miejsce i zdobyła główną nagrodę. W 2012 roku w Ogrodniczkach, spośród kilkudziesięciu prezentacji innych grup, diorama pomysłu Mariusza Łyszkowskiego zajęła III miejsce. Pan Mariusz prócz projektowania obozowisk i odwzorowań pola walki, odtwarzał także postaci żołnierzy. Wcielenie się w rolę lekarza z okresu Wielkiej Wojny potwierdziło jego kolejny talent - aktorski.

Mariusz Łyszkowski był życzliwym i pogodnym człowiekiem, nigdy nie odmawiał pomocy. Ziemia przasnyska straciła mądrego i zasłużonego człowieka. Pamięć o nim na zawsze pozostanie w  naszych sercach i umysłach. Zmarł 29 marca, osierocając troje dzieci, pozostawiając nieutulone w smutku żonę i matkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki