Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przasnysz: otwarcie wystawy o generale Bontempsie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Jabłońska
W piątek 10 lutego w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się otwarcie wystawy "Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)".

Zbiory pochodzą z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Stowarzyszenia Artylerii Dawnej Arsenał. Przybliżają postać tego żołnierza w służbie francuskiej, polskiej i rosyjskiej, na tle burzliwych wydarzeń przełomu XVIII i XIX w.

Na wystawie eksponowane są zabytki pozyskane podczas archeologicznych poszukiwań grobu generała: krzyżyki, medaliki, fragmenty różańców, monety, okucia trumien, szczątki tkanin. Prezentowane są także dokumenty związane z życiem generała i jego rodziny, militaria z początków XIX w., makieta krypty rodzinnej, liczne plansze przybliżające losy generała oraz jego zasługi dla armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego. Wystawę zorganizowano dzięki współpracy dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Agnieszki Brykner oraz dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonarda Sobieraja.

Autorem scenariusza wystawy był dr Tomasz Kordala wicedyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zaprezentowana w Przasnyszu wystawa została przygotowana przez Dział Archeologii Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Gościem specjalnym spotkania był prof. Norbert Kasparek wykładowca UWM w Olsztynie, który wygłosił wykład nt. Generalicji powstania listopadowego.

Piotr Bontemps, urodzony w 1777 r., był Francuzem, pułkownikiem artylerii armii francuskiej, a następnie polskiej armii Księstwa Warszawskiego, do której przeszedł w randze generała, po osobistej prośbie Księcia Józefa Poniatowskiego do Cesarza Napoleona Bonaparte.

Po upadku Napoleona pozostał w Polsce, tu się ożenił, a także wstąpił do armii Królestwa Polskiego. W 1820 roku współorganizował Szkołę Aplikacyjną Artylerii i Inżynierów, poprzedniczkę dzisiejszej Wojskowej Akademii Technicznej. Jednym z jego adiutantów był w tym okresie młody kapitan Józef Bem.

W 1821 r. Bontemps został właścicielem dużego podpłockiego majątku ziemskiego Gulczewo. Podczas powstania listopadowego generał Piotr Bontemps powołany został do Rady Wojennej. Zajmował się przygotowaniami do obrony Warszawy i brał w niej udział. Pełniąc służbę w garnizonie Warszawskim, jako Dyrektor Materiałów Artyleryjskich i Arsenału, odpowiedzialny był za formację rakietników, którzy walczyli pod Olszynką Grochowską.

Od 1832 roku pełnił służbę w Rosji. Zginął tragicznie przy próbie z pociskami rakietowymi w Petersburgu w 1840 roku. Jego ciało rodzina sprowadziła do majątku Gulczewo koło Płocka i pochowała w rodzinnej krypcie w kościele w Imielnicy.

Od roku 2011 Dział Archeologii Muzeum Mazowieckiego w Płocku realizuje program naukowo-badawczy i edukacyjny zatytułowany Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps. W 2013 na miejscu rozebranego kościoła przeprowadzono badania archeologiczne pod kierownictwem dr. Tomasza Kordali, odkrywając zasypaną kryptę grobową, a w niej 2 trumny, które po badaniach zidentyfikowano jako szczątki generała i jego żony. Obok szczątków generała odnaleziono krzyż, paciorki różańca i generalskie naramienniki. W 2014 r. odbył się ponowny pogrzeb generała i jego małżonki - Róży w krypcie kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płocku-Imielnicy.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 16.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki