MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prowincja Turowieckiego

(mch)
Krzysztof Turowiecki
Krzysztof Turowiecki Fot. M. Chrzanowski
Wiersz Krzysztofa Turowieckiego "Moje miasto" został zakwalifikowany do finału konkursu "Poet of the Year 2004" organizowanego przez "International Society of Poets". Nagrodą główną jest 20.000 dolarów. Finał odbędzie się 13 sierpnia w Filadelfii.

Krzysztof Turowiecki
(fot. Fot. M. Chrzanowski)

Prezentacja swojej poezji na gali finałowej, tytuł Poety Roku 2004 i tytuł Honorowego Członka Towarzystwa to tylko część atrakcji, które czekają finalistów konkursu. Krzysztof Turowiecki spróbował swoich sił i przesłał na konkurs swój utwór. Wiersz "Diabolical noose", czyli "Diabelska pętla" spodobał się jury i poeta otrzymał propozycję udziału w kolejnym etapie konkursu. Otrzymał również nagrodę w postaci srebrnej czarki. Długość wiersza nie mogła przekroczyć 20 wersów. Niestety ze względu na koszty podróży do Stanów Zjednoczonych Krzysztof Turowiecki nie mógł odebrać nagrody.
- Postanowiłem spróbować swoich sił za granicą - mówi twórca. - Pamiętam, kiedy Tadeusz Witkowski pisał o sile prowincji, podkreślał jej moc i świeżość, twierdził, że jest ona znakomitym podłożem, na którym powstawać mogą nowe nurty tak różniące się od prądów poezji wielkomiejskiej Do dziś mieszkając w Stanach pisze o prowincji w swoim czasopiśmie "Periphery". Chciałem sprawdzić, jak nasza prowincja zostanie odebrana w wielkim świecie - mówi Krzysztof Turowiecki, który jest związany z Przasnyszem i jak mówi, żyje tym miastem, jest nim przesiąknięty i wszystko co pisze, umocowane jest w Przasnyszu. Poeta wysłał więc kolejny wiersz "Moje miasto" - tym razem dopuszczalna długość utworu mogła się zamknąć 30 wersami. - Wiersz ten jest typowo prowincjonalny. Prawdopodobnie oni nie stykają się z tym, co jest zawarte w tym wierszu. - Okazało się, że utwór został również wysoko oceniony, ale z przyczyn obiektywnych... Dodatkowo znajdzie się on w wydawanej z tej okazji publikacji książkowej. - Człowiek zawsze szuka potwierdzenia swoich umiejętności. Ja, jak mi się wydaje, jestem już dowartościowany - podsumował twórca. - Zmierzyłem się sam ze sobą. Nie wiem, czy wygrałem. Mam nadzieję, że tak i że nie jest to tylko iluzja.
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie www.poetry. com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki