Protest przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce. Ostrołęccy sędziowie w geście solidarności „z represjonowanymi sędziami”. 18.02.2021. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
Grupa ostrołęckich sędziów dołączyła dziś, 18 lutego 2021, do zorganizowanego przez stowarzyszenie Iustitia Dnia Solidarności z represjonowanymi sędziami.

W samo południe grupa sędziów (około 10 osób) wyszło przed siedzibę Sądu Okręgowego przy ul.Gomulickiego. Trzymali w rękach kartki, z których ułożyli napis: „Murem za sędziami: Beatą Morawiec, Pawłem Juszczyszynem, Igorem Tuleyą”.

- My, sędziowie orzekający Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego, wyszliśmy tutaj, przed miejsce naszej służby państwu polskiemu przede wszystkim w geście solidarności z tymi osobami, sędziami, naszymi kolegami, którzy według nas są represjonowani, wobec których nie podejmuje się żadnych czynności a którzy nie mogą orzekać, których pozbawiono uposażenia – tłumaczył powód protestu sędzia Ryszard Warda.

Oczywiście sędzia Warda nie krył, że podłożem akcji jest protest wobec działań podejmowanych przez rząd.

- Ta ogromna niesprawiedliwość spotkała sędziów ze strony organów władzy politycznej. W naszym państwie inne władze niż sadownicza, zaczęły walkę z sędziami. Te trzy osoby są ofiarami tej walki. My solidaryzujemy się z nimi i jednocześnie protestujemy przeciwko temu – mówił sędzia Warda. - Jako sędziowie nie możemy zostać bierni i siedzieć cicho. Jesteśmy wierni Konstytucji, ślubowaniu sędziowskiemu, uczciwości i przyzwoitości. I dlatego tu jesteśmy!

Protest w Ostrołęce był częścią ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

18 lutego mija kolejny miesiąc bezprawnego zawieszenia sędziego Igora Tuleyi. W geście solidarności z represjonowanymi sędziami: Pawłem Juszczyszynem, Beatą Morawiec i Igorem Tuleyą, na ulicach polskich miast i miasteczek kolejny raz pojawią się plakaty i multimedia z żądaniem przywrócenia do pracy niezależnych sędziów – można przeczytać na stronie stowarzyszenia Iustitia.

I dalej:

Sędziego Igora Tuleyę, sędzię Beatę Morawiec oraz sędziego Pawła Juszczyszyna zawieszono w wykonywaniu obowiązków służbowych. Nie mogą w chwili obecnej pełnić swojej funkcji, tj. sprawować wymiaru sprawiedliwości.
Nie mogą zatem rozpoznawać spraw, także tych na biegu, w różnym stopniu zaawansowania. Wiele z tych spraw inni sędziowie muszą rozpoczynać od nowa, trzeba np. ponownie przesłuchiwać kilkuset świadków.
Ograniczono im znacznie pensje, uniemożliwiono dalszą pracę. Umożliwiono natomiast prokuraturze i policji podejmowanie wobec sędziego Igora Tuleyi i Beaty Morawiec działań w postępowaniu karnym.

Więcej o samym proteście i stanowisku stowarzyszenia Iustitia: TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie