MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Propozycje nowych dni świątecznych w polskim kalendarzu. Posłowie KO i Lewicy mają swoje pomysły

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Największe szanse na ustanowienie w tej kadencji mają na razie dni poświęcone prezydentowi Narutowiczowi i ofiarom zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi.
Największe szanse na ustanowienie w tej kadencji mają na razie dni poświęcone prezydentowi Narutowiczowi i ofiarom zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi. Sylwia Dąbrowa/ Polska Press
Inicjatywy posłów KO i Lewicy mogą doprowadzić do wprowadzenia nowych dni pamięci w Polsce, wśród których znajduje się dzień dedykowany ofiarom zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi oraz dzień upamiętniający prezydenta Gabriela Narutowicza. Pomimo że aktywność legislacyjna w tym zakresie jest obecnie mniejsza niż w poprzednich latach, te propozycje zdają się mieć największe szanse na realizację.

Spis treści

Nowa inicjatywa posłów KO

22 września 1939 roku, na terenie ówczesnego Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie, rozpoczęła się jedna z najbardziej tragicznych kart historii Polski podczas II wojny światowej – eksterminacja osób z zaburzeniami psychicznymi. W pierwszym dniu tej akcji życie straciło 88 pacjentów, a całościowy bilans tej zbrodni sięga niemal 1,7 tysiąca ofiar. To właśnie tę datę posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą uczynić Dniem Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, składając w Sejmie stosowny projekt uchwały – informuje „ Rzeczpospolita".

Projekt ten ma na celu upamiętnienie ofiar ludobójstwa dokonanego przez III Rzeszę na osobach cierpiących na schorzenia psychiczne w okupowanej Polsce. Inicjatywa ta nie jest nowa – podobny projekt był już składany w Sejmie przez posłów KO w czasie pierwszej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości, jak przypomina gdański poseł Piotr Adamowicz, jeden z wnioskodawców.

Lewica z własną propozycją

Nie tylko KO ma jednak swoje propozycje dotyczące nowych dni świątecznych. Lewica przedstawiła projekt ustawy, który ma na celu upamiętnienie prezydenta Gabriela Narutowicza, zamordowanego 16 grudnia. Ten dzień miałby stać się oficjalnym dniem pamięci. Dodatkowo, posłowie Suwerennej Polski zaproponowali ustanowienie Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, co pokazuje, że temat dni pamięci jest obecny w różnych kręgach politycznych.

Szanse na realizację

Jak informuje „Rzeczpospolita", na chwilę obecną największe szanse na ustanowienie mają dni pamięci poświęcone prezydentowi Narutowiczowi oraz ofiarom zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi. Choć aktywność legislacyjna w tym zakresie jest obecnie mniejsza niż w poprzednich latach, to właśnie te inicjatywy wydają się najbardziej realne do wprowadzenia w życie w najbliższym czasie.

Warto zauważyć, że każda z tych propozycji dotyczy ważnych, choć na różne sposoby, momentów w historii Polski. Ich ustanowienie byłoby wyrazem pamięci i szacunku dla ofiar oraz postaci, które odegrały znaczącą rolę w historii kraju. Pozostaje obserwować, które z tych inicjatyw znajdą ostatecznie swój finał w polskim kalendarzu świątecznym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki