MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura przed sądem

JarosŁaw Zaradkiewicz
Prokurator Adam Kolbus nie podzielił żądań prokurator Świeczkowskiej
Prokurator Adam Kolbus nie podzielił żądań prokurator Świeczkowskiej J. Zaradkiewicz
Prokurator Elżbieta Świeczkowska domaga się od pracodawcy - Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce - odszkodowania za nieawansowanie jej do Prokuratury Okręgowej.

Prokurator okręgowy Adam Kolbus przed sądem dowodził, że pozew jest bezzasadny i wnioskował o jego oddalenie. 29 grudnia zapadł w tej sprawie wyrok w sądzie pierwszej instancji.

Prokurator Elżbieta Świeczkowska była delegowana do pracy w ostrołęckiej Prokuraturze Okręgowej, ale nigdy nie dostała awansu na prokuratora prokuratory okręgowej. Przed sądem mówiła, że jej nieawansowanie to przejaw dyskryminacji i mieszania jej życia rodzinnego z zawodowym. Wobec męża pani prokurator, również prokuratora, prowadzone było postępowanie dyscyplinarne przez rzecznika dyscypliny zawodowej. Zdaniem Świeczkowskiej to postępowanie było powodem jej nieawansowania, chociaż inni prokuratorzy awanse dostawali.

Na finalną rozprawę w wydziale pracy Sądu Rejonowego w Ostrołęce nie stawił się prokurator rejonowy Andrzej Rycharski. Przyszedł natomiast prokurator okręgowy Adam Kolbus. Wyjaśniał, że zawód prokuratora to nie praca w firmie przewozowej czy hipermarkecie, a pełnienie misji. Kolbus podkreślił, że stosunki służbowe w prokuraturze określa ustawa o tejże, a nie kodeks pracy, na który próbowała powoływać się Świeczkowska. Podkreślała ona jednak, że nie domaga się awansowania jej na pracownika Prokuratury Okręgowej, a jedynie wypłaty odszkodowania za pomijanie przy awansach. Prokurator okręgowy przestrzegał, że uznanie takiego rozumowania doprowadziłoby do zanarchizowania pracy we wszystkich firmach i instytucjach, bo pracownicy mogliby masowo żądać od pracodawców podobnych odszkodowań.
- Rozpatrzenie przez sąd tego pozwu może mieć charakter precedensowy - ostrzegał Adam Kolbus.

Przewodnicząca składu orzekającego, sędzia Danuta Zych ogłosiła po naradzie, że sąd postanowił oddalić pozew pani prokurator. Sąd uznał argumentację prokuratury, która dowodziła, że stosunki służbowe między hierarchiczną strukturą organów ścigania reguluje ustawa o prokuraturze. Jednocześnie sąd podkreślił, że art. 18 lit. B kodeksu pracy odnosi się do wymienionych w nim przypadków dyskryminacji, m.in. z powodu płci, wieku, orientacji seksualnej czy wyznania, ale nie do powiązań rodzinno-zawodowych pracownika.
Elżbieta Świeczkowska nie chciała komentować decyzji sądu, nie powiedziała też, czy ją zaskarży. Pani prokurator zastrzegła też nam, że nie wyraża zgody na publikację swoich zdjęć z przewodu sądowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki