- Szanowni mieszkańcy, dwa lata temu zostały podjęte działania mające na celu opracowanie insygniów samorządowych, w tym m.in. nowego herbu gminy. Został opracowany projekt herbu, flagi i innych weksykaliów, co do których można było zgłaszać swoje uwagi. Wpłynęły tylko dwa wnioski ze strony mieszkańców. Poprzednia Rada Miejska nie zdążyła uchwalić nowego herbu, gdyż wymaga on jeszcze opinii Komisji Heraldycznej – zwraca się do mieszkańców burmistrz Abramczyk.
Idalej:
W związku z faktem, iż obecna Rada będzie uchwalać nowy herb i inne insygnia chciałabym, aby zostały one szeroko poddane konsultacjom społecznym z mieszkańcami. Wyniki poniższej ankiety mogą posłużyć lub pomóc Radnym przy podejmowaniu decyzji. Zachęcam do głosowania lub ewentualnych uwag. Każdy Państwa głos jest ważny. Nowe herb, flaga i pozostałe insygnia będą używane przez wiele lat i zapiszą się na długo w historii naszej gminy.
Projekt nowego herbu został stworzony przez heraldyków Kamila Wójcickiego i Roberta Fidurę. W uzasadnieniu piszą oni między innymi:
Nowy projekt przewiduje umieszczenie w zielonym polu tarczy złotego frontonu kapliczki z umieszczonym w otwartym wejściu uszczerbionym znakiem Jezuitów, czyli chrystogramem IHS z krzyżem ćwiekowym i trzema gwoździami. Tak skomponowany herb nawiązuje do najdawniejszej historii Myszyńca. Pierwsza wzmianka o nim, z roku 1650, dotyczy bowiem jezuickiej puszczańskiej misji z ośrodkiem w kaplicy.
Oczywiście zaprojektowana w herbie kaplica każdemu kojarzy się z… dzwonnicą kościoła w Myszyńcu. Nie jest to przypadek, choć jednocześnie nie jest to do końca zgodne ze sztuką heraldyczną. Dlatego autorzy projektu piszą w jego uzasadnieniu:
Nie wiadomo jak mogła wyglądać kaplica myszynieckiej misji. W związku z tym, na usilne prośby władz gminy Myszyniec, wystylizowano przedstawienie kaplicy w taki sposób, aby przywodziła ona na myśl fronton zabytkowej dzwonnicy z miejscowego zespołu kościoła parafialnego.
Oczywiście nieprzypadkowe są barwy nowego herbu. Jak piszą autorzy projektu, symbolizują one kurpiowską puszczę:
- zielone pole jako symbol roślinności
- złote godła – barwa miodu, czyli symbol bartnictwa
Więcej informacji, a także całe obszerne opracowanie nowego herbu Myszyńca (z ciekawym historycznym rysem miasta i regionu) można znaleźć TUTAJ
A w naszej galerii projekt nowego herbu, a także innych insygniów – między innymi flagi, pieczęci, itd.
Zobacz inne materiały
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?