Program SKS na tropie talentów. Świat sportu stoi otworem przed dziećmi

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Projekt „Szukamy sportowych talentów z Programem Szkolny Klub Sportowy” wpisuje się w koncepcję wsparcia przez Ministerstwo Sportu i Turystyki nauczycieli wychowania fizycznego. Dzięki niemu dzieci z całej Polski dostają szansę nie tylko na spełnienie sportowych marzeń, ale również na dodatkową aktywność fizyczną.

To tutaj wszystko się zaczyna. Dla wielu może być to początek przygody z wielkim sportemmówi trener i nauczyciel Mariusz Dłużniewski, ze Szkoły Podstawowej nr. 383 im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

SKS popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest spopularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Program zakłada realizowanie blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu, w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność. Sport jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa, ale jest też… matką przyszłych sukcesów wyczynowców.

Tegoroczna odsłona Programu Szkolny Klub Sportowy to nie tylko fantastyczna okazja, aby zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu, co jest szczególnie ważne po utrudnieniach związanych z pandemią. To przede wszystkim znakomite narzędzie umożliwiające wyszukiwanie talentów z predyspozycjami do zaistnienia w sporcie zawodowympowiedział Kamil Bortniczuk, minister Sportu i Turystyki, podczas spotkania z dziećmi z polskich szkół 11 maja w Towarzystwie Wioślarskim w Warszawie.

Dodatkowa aktywność fizyczna to też początek „większego” sportu. Tutaj wyszukujemy perełki, a nawet jeśli sami ich nie znajdziemy - to same mogą się pokazać, dzięki zajęciom. Od tego mamy też różnego rodzaju eventy sportowe. Myślę, że to może być dla wielu początek przygody z wielkim sportemtwierdzi Dłużniewski.

Zajęcia SKS skarbnicą młodych talentów

Zajęcia SKS są wszystkim dobrze znane, ale tak jak wszystko w XXI wieku, musiały zacząć „nadążać” za biegiem czasów. W ramach realizacji Programu SKS, od 2017 roku, każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie wyniki testów sprawnościowych uczestników Programu SKS umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich uzdolnieniami.

Program SKS-u polega na tym, że robimy testy jesienią i wiosną. Z naszej szkoły trzy osoby zostały wyróżnione i zostaliśmy zaproszeni na eventy. Tam nasi chłopcy pokazali się z dobrej strony i zostali zaproszeni na kolejne spotkaniamówi Dłużniewski. I dodaje: - Obecnie SKS jest zrobiony na większą skalę. Zajęcia są oczywiście nadal prowadzone w szkołach, ale są bardziej profesjonalne niż kiedyś. Trenerzy, instruktorzy i te eventy, są kluczowe. Zarówno my, trenerzy, jak i dzieci, z różnych szkół możemy wymieniać się wiedzą i doświadczeniem.

SKS szansą na sportowy sukces

Dłużniewski jest obecnie nauczycielem WF-u w szkole podstawowej, oprócz tego prowadzi zajęcia SKS, które w placówce nr. 383 im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie są podzielone na dwie grupy; każda ma zajęcia po dwa razy w tygodniu. Spectrum dyscyplin, jakie dzieci są w stanie przetestować jest naprawdę duże – od piłki nożnej przez siatkówkę i uni-hokej, po badmintona i tenis. Efekty ciężkiej pracy widać, gdy podopieczni uczestniczą w zawodach lub, jak niedawno, w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie nie tylko poziom sportowy jest wysoki, ale też okres przygotowań intensywny. Dłużniewski własną przygodę ze sportem zaczął klasycznie, jak większość z nas:

Chyba jak większość nauczycieli, od podwórka i od bardzo, bardzo dawnamówi ze śmiechem.
- Później oczywiście były większe obiekty sportowe, ale to już bardziej w szkole średniej. To właśnie zasługa trenerów i nauczycieli, którzy mi w tym pomogli. Teraz jest podobnie, i także mogą pojawić się olimpijczycy.

Nie sztuką jest wspierać sportowca, który jest sławny, utytułowany i po prostu nalepia mu się swoje logo. Działania PKN ORLEN umożliwiają dzieciom, które chcą uprawiać sport, dostęp do niego. Nie są to działania, które przynoszą bezpośrednią reklamę, a rzeczywiście wspierają szkolenie i rozwój młodych sportowcówpodsumował w maju 2022 roku, polski motorowodniak w F1, Bartłomiej Marszałek

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Program SKS na tropie talentów. Świat sportu stoi otworem przed dziećmi - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki