Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Maciąg powrócił duchem do biblioteki

A. Kowalewska
Inicjatorką nadania imienia Profesora sali konferencyjnej w bibliotece była Małgorzata Ślesik - Nasiadko, dyrektor Biblioteki Miejskiej, na zdj. wraz z przewodniczącym rady miejskiej, Józefem Biernackim
Inicjatorką nadania imienia Profesora sali konferencyjnej w bibliotece była Małgorzata Ślesik - Nasiadko, dyrektor Biblioteki Miejskiej, na zdj. wraz z przewodniczącym rady miejskiej, Józefem Biernackim A. Kowalewska
Honorowy Obywatel Wyszkowa, wybitny artysta malarz, miłośnik koni, wielki patriota i wyjątkowy człowiek - prof. Ludwik Maciąg został patronem sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie. Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się w sobotę, 18 grudnia.

W tym roku mija 90-ta rocznica urodzin prof. Ludwika Maciąga, wybitnego artysty malarza, miłośnika koni, który od trzydziestu lat związany był z ziemią wyszkowską.
W sali konferencyjnej biblioteki, w której wielokrotnie odbywały się wystawy malarstwa, rzeźby, ilustracji książkowych Profesora spotkali się w sobotni, zimowy wieczór jego przyjaciele, wielbiciele jego twórczości, ale także Ci, którym nie było dane poznać go osobiście, ale na których jego twórczość robiła wrażenie.

Tym razem jednak to już nie Profesor przybliżał odbiorcom malarstwo polskie, czy też opowiadał o swojej żołniersko-kawaleryjskiej przeszłości - to jego szczególną osobowość wspominano.

Najpierw jednak symbolicznego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali Elżbieta Szczuka i Wiesław Czapski, którzy Profesora znali i którzy wiele serca i energii wkładają, by pamięć o nim została zachowana. Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz Zenon Mosakowski. O Profesorze mówiła Małgorzata Ślesik-Nasiadko - jego związkach i współpracy z biblioteką. Sam Profesor wielokrotnie powtarzał, że jest pod wrażeniem pasji, z jaką pani dyrektor organizuje życie kulturalne w Wyszkowie, pozwala wyszkowianom poznawać i polubić wielką kulturę. O zasługach prof. Ludwika Maciąga dla Wyszkowa i lokalnego samorządu mówił przewodniczący rady miejskiej, Józef Biernacki.

Na tę szczególną uroczystość dotarli przyjaciele Profesora z różnych zakątków Polski. Pięknie o Nim samym i jego sztuce mówił prof. Stanisław Baj, prorektor Akademii Sztuk Pięknych.
-Wielkie szczęście dla Wyszkowa i okolic, że miał taką osobowość, do której w wielu sytuacjach może się odwoływać, to element budowania lokalnej tożsamości - mówił prof. Baj. Opowiadał o sztuce Profesora pośród jego dzieł, w tle zachwycały zimowe akwarele Ludwika Maciąga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki