Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Ryszard Piotrowski o wyroku ws. RPO: Obywatele zostaną pozbawieni gwarancji praw i wolności

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
TK ogłosił w czwartek, że przepis ustawy o RPO, który pozwolił Adamowi Bodnarowi pozostać na stanowisku do czasu wyboru nowego RPO, jest niezgodny z Konstytucją
TK ogłosił w czwartek, że przepis ustawy o RPO, który pozwolił Adamowi Bodnarowi pozostać na stanowisku do czasu wyboru nowego RPO, jest niezgodny z Konstytucją Adam Jankowski
Trybunał Konstytucyjny ogłosił w czwartek, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwolił Adamowi Bodnarowi pozostać na stanowisku do czasu wyboru nowego RPO, jest niezgodny z Konstytucją. - Wyrok dopuszcza możliwość eliminacji urzędu RPO, w ten sposób, że po zakończeniu kadencji rzecznika działalność urzędu ustanie – tłumaczy w rozmowie z polskatimes.pl prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest zgodny z przepisami ustawy zasadniczej?

Wyrok jest niezgodny z Konstytucją, ponieważ dopuszcza możliwość eliminacji urzędu RPO, w ten sposób, że po zakończeniu kadencji rzecznika działalność urzędu ustanie.

Czy w związku z tym nasz system prawny przewiduje sytuację, Rzecznika Praw Obywatelskich przez jakiś czas nie będzie?

Nasz system prawny nie przewiduje takiej sytuacji. Jest to Rzecznik praw Obywatelskich, którego funkcja zapisana jest w Konstytucji. Istnieje taka zasada, związana z rzetelnością i sprawnością działania instytucji publicznych, że te instytucje, które są muszą działać, działają, dopóki nie zostaną zniesione.

Jakie mogą być konsekwencje wyroku TK?

Obywatele zostaną pozbawieni gwarancji praw i wolności, bo z wyroku wynika, że niezgodne z Konstytucją jest kontynuowanie w jakiejkolwiek formie działalności Rzecznika. No bo jeśli TK mówi, że RPO może funkcjonować tylko do końca kadencji, a następnie sugeruje wprowadzenie jakiegoś innego rozwiązania, to oznacza, że takie rozwiązanie z punktu widzenia tego wyroku będzie także niezgodne z Konstytucja i że po prostu po zakończaniu kadencji RPO, nawet jeśli, nie wybrano nowego, to urząd ten nie funkcjonuje.

Czy w związku z tym należałoby dążyć do tego, aby RPO był wybrany w inny sposób? Niektórzy mówią w wyborach powszechnych.

Wymagałoby to zmiany Konstytucji. Obecnie jest to wykluczone, poza tym wątpliwe. Cóż by to przecież oznaczało? Wyszłoby na to, że wybieramy Rzecznika Praw Obywatelskich tak, jak prezydenta, czy partie polityczne. To by oznaczało upolitycznienie urzędu.

W debacie publicznej pojawiają się głosy, że w zasadzie Konstytucję naruszył parlament, który był zobowiązany przed upływem kadencji RPO wybrać jego następcę. Czy zgadza się pan z tym stwierdzaniem?

Tak, to prawda. Parlament powinien działać w taki sposób, żeby Konstytucja była realizowana w jak największym możliwym stopniu. A jeśli tego nie czyni i jeśli do tego jeszcze mamy ten wyrok TK, to można dojść do wniosku, że wbrew Konstytucji, większość sejmowa zmierza do faktycznej likwidacji urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Ryszard Piotrowski o wyroku ws. RPO: Obywatele zostaną pozbawieni gwarancji praw i wolności - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki