W zakładach produkcyjnych spółki Colian z Opatówka od początku roku nie używa się juz jaj z chowu klatkowego, które zastąpiły jaja od kur z wolnego wybiegu. Colian to producent tak znanych słodyczy jak wafelki marki Grześki, ciasteczek Jeżyków, czy oranżady Hellena.

Firma Colian decyzję o całkowitym zaprzestaniu stosowania w produkcji jaj klatkowych podjęła we wrześniu 2018 roku. Proces zastąpienia tzw. jaj „trójek” surowcem pochodzącym z chowu ściółkowego trwał zaledwie 4 miesiące i - jak wyjaśnia Jan Kolański, prezes Colian - został starannie przygotowany.

- Zanim złożyliśmy deklarację o rezygnacji z jaj z chowu klatkowego w produkcji, sprawdziliśmy możliwości i terminy efektywnego wdrożenia tego zobowiązania w życie.

Mamy sprawdzonych dostawców surowców wysokiej jakości, a proces technologiczny przy wymianie jaj na pochodzące z innego źródła nie wymagał modyfikacji. Nie było więc na co czekać - wyjaśnia Jan Kolański.

Działania spółki zostały szybko dostrzeżone przez rynek.

- Odbieramy bardzo pozytywne sygnały od konsumentów, którzy zauważyli naszą deklarację. Co ważne, rezygnacja z jaj z chowu klatkowego nie miała wpływu na ceny półkowe produktów Colian i ich najwyższą jakość - podkreśla Jan Kolański.

Według danych Stowarzyszenia Otwarte Klatki, decyzję o wycofaniu jaj z chowu klatkowego podjęło ponad 110 firm. Większość złożonych przez nie deklaracji zakłada wycofanie jaj klatkowych do 2025 roku.

Zobacz galerię

Źródło - Kalisz.NaszeMiasto.pl: Colian, właściciel m.in. marek "Grześki" i "Hellena" wycofał z produkcji jaja z chowu klatkowego

Zobacz też:

Kury grające na cymbałkach - zobacz wideo: