Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny Egzamin Ósmoklasisty. Trudniej było pobrać testy z zadaniami niż je rozwiązać

(ea)
Tegoroczni ósmoklasiści zastanawiają się, czy ich egzamin odbędzie się w terminie
Tegoroczni ósmoklasiści zastanawiają się, czy ich egzamin odbędzie się w terminie Przemysław Świderski/ Zdjęcie ilustracyjne
Większość ósmoklasistów, którzy w poniedziałek przystąpili do próbnego egzaminu z języka polskiego, nie mogła dostać się na stronę CKE. - Porażka – komentowali uczniowie.

- Arkusze miały być dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej od godz. 9. Ale niech ktoś spróbuje się tam dostać, nie ma żadnych szans – denerwowała się w poniedziałek rano pani Hanna, mama ósmoklasisty.

Strony nie działały

Tak wyglądał start zorganizowanego przez MEN i CKE próbnego egzaminu online dla ósmych klas. Pierwszy był test z języka polskiego.

- Nie udało mi się otworzyć arkuszy od razu. Strona nie działała, pewnie serwery były przeciążone - przypuszcza Ania, ósmoklasistka z Bydgoszczy.

- Ściągnęłam zadania dosyć szybko, ale wielu moich kolegów i koleżanek z klasy nie mogło dostać się na stronę CKE przez 1,5 godziny – mówi z kolei 15-latka ze szkoły w bydgoskim Fordonie.

Dyrektorzy szkół nie ukrywają, że spodziewali się technicznych komplikacji. - Informowaliśmy uczniów, że jeśli pojawią się takie problemy, to nie mają się denerwować – mówi Beata Świtalska, dyrektor SP nr 10 w Inowrocławiu. - Nie jest istotna godzina rozpoczęcia egzaminu. Najważniejsze to wykonać zadania w określonym czasie, w tym przypadku 120 minut.

Problemy mieli też uczniowie innej inowrocławskiej podstawówki - SP nr 8. - Próbowałem zalogować się na strony CKE i OKE. Udało mi się to zrobić jakieś dwadzieścia minut po godzinie dziewiątej - informuje Paweł Błaszak, dyrektor. Na wypadek, gdyby któryś z uczniów miał problemy z komputerem, mógł taki sprzęt wypożyczyć ze szkoły.

Nie było trudno

Według uczniów dużo mniejszym problemem niż dostanie się na stronę CKE było napisanie testu. - Sam egzamin nie był w sumie trudny - opowiada Ania. - Spodziewaliśmy się, że będzie „Pan Tadeusz”. Przerabialiśmy go niedawno, dlatego dużo pamiętałam. Gorzej było z „Zemstą”. Omawialiśmy ją w siódmej klasie, więc pytania sprawiły mi trochę problemów. Jeśli chodzi o pracę pisemną, to wybrałam temat drugi – „Łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do wymarzonego celu”. Pisałam na podstawie „Latarnika” i książki „Zaginione dziewczyny”.

Podobne zdanie ma Wojtek, uczeń SP nr 23 we Włocławku. - Na większość pytań odpowiedziałem. Szczerze mówiąc spodziewałem się większego "horroru", chociaż test nie od razu udało mi się pobrać.

- Ogólnie wszystko poszło dobrze i liczę na dobry wynik – mówi też Krzysztof Niedzielski, SP 21 Grudziądz. - Nie miałem żadnych problemów z pobraniem testu, ale wiem, że u niektórych znajomych strona internetowa nie chciała się załadować.

Odpowiedzi uczniowie przesyłali drogą online do nauczycieli. - Arkusze już do nas wróciły – mówi Piotr Wandel, dyrektor SP 4 w Bydgoszczy. - W naszej szkole do próbnego egzaminu z języka polskiego przystąpiło ponad 70 proc. ósmoklasistów. Postanowiliśmy uczestniczyć w tej próbie z kilku powodów. Po pierwsze, aby sprawdzić, jak wygląda przeprowadzenie egzaminu od strony technicznej, czy wytrzymają serwery itp. Po drugie, postanowiliśmy dać uczniom możliwość sprawdzenia się. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy napiszą testy samodzielnie, ale jeśli będą kogoś oszukiwać, to wyłącznie siebie.

- Wykonane prace nie będą oceniane. Egzamin jest testem diagnostycznym. Ma pokazać w jakim stopniu uczeń zdobył wiedzę z danych przedmiotów i co jeszcze powinien nadrobić - mówi też Beata Świtalska, dyrektor inowrocławskiej „dziesiątki”.

A może świadectwa?

Wszyscy jednak – uczniowie, nauczyciele, rodzice zastanawiają się, co będzie z właściwym egzaminem ósmoklasistów. Jacek Kazanecki, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 we Włocławku uważa, że powinno się go znieść. - W mojej ocenie jest on niepotrzebny. Można zorganizować konkurs świadectw lub egzaminy do szkół średnich. Nie chodzi tu wyłącznie o sytuację epidemii koronawirusa, ale o egzaminy w ogóle. Co roku analizujemy wyniki, piszemy plany naprawcze, choć uczniowie od nas odchodzą.

We wtorek próbny egzamin z matematyki, a w środę - z języka obcego.

Współpraca: Joanna Chrzanowska, Dominik Fijałkowski, Łukasz Szalkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Próbny Egzamin Ósmoklasisty. Trudniej było pobrać testy z zadaniami niż je rozwiązać - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki