Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Ostrołęki usłyszał prokuratorskie zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia! 24.07.2020

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik usłyszał prokuratorskie zarzuty. Dotyczą one przekroczenia uprawnień. Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Łomży. Prezydent Ostrołęki usłyszał zarzuty, zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze.

Cała sprawa ma związek z budową ulicy Majewskiego, które to zadanie realizowała firma Marka T., przedsiębiorcy, który nie miał prawa stanąć nawet do przetargu, bo… był prawomocnie skazany. O sprawie było w Ostrołęce głośno, tym bardziej, że Marek T. – zaraz po wyborach – uzyskał od prezydenta pełnomocnictwa i był jego współpracownikiem.

Zarzut dla Łukasza Kulika

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Łomży nie tylko tego jednak dotyczyło śledztwo:

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Łomży śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez Prezydenta Miasta Ostrołęka, w okresie od listopada 2018 roku do kwietnia 2019 roku poprzez zapewnienie ustalonym osobom nieuprawnionego i nieograniczonego dostępu do dokumentacji znajdującej się w Wydziale Inwestycji Miejskich, Wydziale Dróg, Wydziale Finansów, Budżetu, Podatków i Opłat, a w szczególności specyfikacji istotnych warunków zamówień, pozwoleń na budowę, projektów budowlanych, opinii i ekspertyz, umów z wykonawcami, protokołów odbioru, faktur i innych, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji Rady Nadzorczej Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o., podżegania do usunięcia dokumentacji znajdującej się w siedzibie w/w spółki, a także niedopełnienia obowiązków przez Prezydenta Miasta Ostrołęka, poprzez zaniechanie powiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w dniu 23.07.2020 roku prokurator przedstawił zarzut Łukaszowi Kulikowi – Prezydentowi Miasta Ostrołęka.

Sam zarzut dotyczy jednak wspomnianego Marka T. Według prokuratury prezydent dopuścił się przestępstwa, nie tylko dopuszczając go do przetargu wiedząc, że jest osobą karaną, ale także dlatego, że złożył oświadczenie o tym, że nie pozostawał w okresie minionych trzech lat w stosunku zlecenia z wykonawcą (Markiem T.), kiedy faktycznie umowę zlecenie podpisał z nim zaraz po wyborach. Prokuratura opisała to dokładnie w komunikacie prasowym:

Nie mógł przystąpić do przetargu

Łukaszowi Kulikowi prokurator przedstawił zarzut niedopełnienia w dniu 3 września 2019 roku w Ostrołęce, jako Prezydentowi Miasta Ostrołęka obowiązków służbowych związanych z czynnościami w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego inwestycji pn. Budowa ul. D. Majewskiego w Ostrołęce w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa infrastruktury technicznej przy udziale mieszkańców”, gdzie jako kierownik zamawiającego, złożył oświadczenie, iż nie podlega wyłączeniu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, albowiem nie pozostawał przed upływem trzech lat od wszczęcia przedmiotowego postępowania w stosunku zlecenia z wykonawcą ubiegającym się o udzielenie zamówienia, podczas gdy faktycznie w dniu 10 grudnia 2018 roku zawarł w imieniu Miasta Ostrołęka z ubiegającym się o udzielenie zamówienia Markiem T., umowę zlecenia na wykonanie czynności polegających na weryfikacji dokumentacji znajdującej się w Wydziale Inwestycji Miejskich, Wydziale Dróg, Wydziale Finansów, Budżetu, Podatków i Opłat, a także wiedząc, iż Marek T. będąc prawomocnie skazany z art. 286 § 1 k.k. podlega wykluczeniu z przetargu zaniechał działań zmierzających do weryfikacji karalności Marka T. i wykluczenia go z przetargu, po czym w dniu 12 września 2019 roku zawarł jako Prezydent Miasta Ostrołęka umowę nr KPZ.272.12.2019 z Markiem f. jako wykonawcą, na mocy której zlecił wykonawcy działającemu jako właściciel firmy TYSZMARK-POL MPBO wykonanie robót budowlanych w zakresie zadania inwestycyjnego pn. Budowa ul. D. Majewskiego w Ostrołęce w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa infrastruktury technicznej przy udziale mieszkańców” ustalając wartość wynagrodzenia wykonawcy na kwotę 505 086,15 zł (pięćset pięć tysięcy osiemdziesiąt sześć złotych i piętnaście groszy), czym działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę Marka T. i na szkodę interesu publicznego, wyrażającego się koniecznością zapewnienia wiarygodności dokumentów w obrocie prawnym oraz zagwarantowania równych pozycji uczestnikom przetargów publicznych.

Przeczytaj

Wyżej wymieniony podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Zarzucane podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności

– informuje porkuratura.

I dalej:

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 20 000 złotych oraz zakazu wykonywania czynności służbowych związanych z organizacją i przeprowadzaniem postępowań o udzielenie zamówień publicznych na rzecz miasta Ostrołęka, a także zabezpieczenie majątkowe na poczet grzywny w kwocie 30.000 złotych.

Obszerny komunikat prokuratury

W komunikacie Prokuratury Okręgowej w Łomży czytamy jeszcze:

W toku śledztwa zabezpieczono dokumentację Urzędu Miasta Ostrołęka, w tym dotyczącą organizowanych przez Miasto przetargów. W wyniku analizy dokumentacji dotyczącej przetargu związanego z inwestycją pn. Budowla ul. D. Majewskiego w Ostrołęce ustalono, iż Prezydent jako kierownik zamawiającego złożył w’ dniu 3 września 2019 roku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia Prawo zamówień publicznych pisemne oświadczenie o braku przesłanek wykluczających go z postępowania. Jedną z przesłanek wyłączenia osób wykonujących czynności w postępowaniu o zamówienie publiczne z postępowania przetargowego jest okoliczność wskazana w art. 17 ust. 1 pkt. 3 cytowanej wyżej ustawy, a mianowicie fakt pozostawania w stosunku zlecenia przed upływem trzech lat od wszczęcia postępowania o zamówienie publiczne z osobą ubiegającą się o zamówienie. Przedmiotowe oświadczenie, zgodnie z art. 17 ust. 2 cyt. wyżej ustawy składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Ubiegającym się o zamówienie był Marek T., który w konsekwencji wygrał przetarg. Ustalono, iż w dniu 10 grudnia 2018 roku Prezydent Miasta Ostrołęka zawarł z Markiem T. umowę zlecenia na wykonywanie czynności polegających na weryfikacji dokumentacji znajdującej się w Wydziale Inwestycji Miejskich, Wydziale Dróg, Wydziale Finansów, Budżetu, Podatków i Opłat, a w’ szczególności specyfikacji istotnych warunków zamówień, pozwoleń na budowę, projektów budowlanych, opinii i ekspertyz, umów z wykonawcami, protokołów odbioru, faktur i innych. Umowa zlecenia wygasła z dniem 1 stycznia 2019 roku. Ubiegający się o zamówienie Marek T. był prawomocnie skazany przez Sąd za przestępstwo z art. 286 § 1 k.k.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 13 ppkt a cyt. ustawy osoba taka podlega wykluczeniu z przetargu. Z zeznań świadka Marka T. wynikało, iż Prezydent wiedzę o jego karalności posiadał już w listopadzie 2018 roku. W dniu 12 września 2019 roku Prezydent Miasta Ostrołęka zawarł z Markiem T. jako wykonawcą umowę na realizację inwestycji pn. Budowa ul. D. Majewskiego w ramach zadania inwestycyjnego „ Budowa infrastruktury technicznej przy udziale mieszkańców”. Wartość kontraktu wynosiła 505 086,15 złotych. Inwestycja została zrealizowana i odebrana przez Miasto.

Co na to prezydent Ostrołęki?

W piątkowy wieczór prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik wydał oświadczenie w tej sprawie.

oświadczenie Kulika

Przeczytaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki