MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezes tłumaczy, a mieszkańcy? Nie rozumieją, albo nie chcą rozumieć

(mb)
Każdy, kto musi płacić wyższe rachunki, jest niezadowolony - mówi prezes Adam Rukat
Każdy, kto musi płacić wyższe rachunki, jest niezadowolony - mówi prezes Adam Rukat
Po zimie mieszkańcy bloków administrowanych przez TBS muszą dopłacić za ciepło

W Ostrowi Mazowieckiej mieszkańcy bloków administrowanych przez TBS są niezadowoleni z tego, że muszą dopłacić do rachunków za ciepło
i ciepłą wodę.

- Niezadowolenie mieszkańców jest całkiem zrozumiałe - mówi Adam Rukat, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o. o. - Każdy, kto musi płacić większe rachunki jest niezadowolony. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że w 2010 r. nie było podwyżek cen ciepła, natomiast było zdecydowanie większe zużycie ciepła - średnio o ok. 10 proc. w stosunku do 2009 roku. Poza tym na koszty ciepła w 2010 roku miały także wpływ podwyżki opłat za ciepło wprowadzone przez ZEC w roku 2009. Próbowaliśmy zapobiec wcześniej wysokim dopłatom na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody zwiększając od października 2010 r. zaliczki na ich pokrycie. Niestety, poprzedni burmistrz polecił mi wycofać się z nich.

Jednak głównym winowajcą wyższych opłat za ciepło była ostatnia sroga zima, kiedy średnia temperatura powietrza była niższa o 2 - 3 st. C niż poprzedniej zimy.

- Zawsze rachunki za srogą zimę są wyższe niż za łagodną, ale koszty ogrzewania można zdecydowanie obniżyć tylko poprzez termomodernizację budynków. - mówi prezes A. Rukat. - Niestety, wszystkie budynki wspólnot mieszkaniowych były budowane w starej technologii, która generuje duże straty ciepła. Zaledwie trzy wspólnoty (z trzydziestu) rozpoczęły stopniowe ocieplanie budynków. Organizujemy spotkania zarządów wspólnot z przedstawicielami banku, by ich przekonać do zaciągania kredytów termomodernizacyjnych.

Na spotkaniu z burmistrzem prezesi TBS i ZEC przedstawili listę działań technicznych, jakie podejmą w celu obniżenia kosztów podgrzania wody. To jednak nie obniży znacząco kosztów. Rachunki za ogrzewanie można obniżyć zdecydowanie tylko poprzez ocieplenie budynków. Do tego jednak potrzebne są pieniądze - albo z funduszy remontowych uchwalanych przez wspólnoty, albo z kredytów termomodernizacyjnych.

Więcej o tym przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki