MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezes GPW: Patrząc na kursy akcji większości spółek, to najgorsze mamy za sobą

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem prezesa GPW na kryzysie najbardziej zyskały spółki informatyczne, te związane z branżą gier czy biotechnologiczne.
Zdaniem prezesa GPW na kryzysie najbardziej zyskały spółki informatyczne, te związane z branżą gier czy biotechnologiczne. Michał Dyjuk/ Polska Press
- Od rozpoczęcia kryzysu covidowego mamy rekordowe obroty na giełdzie- tłumaczy w rozmowie z AIP prezes GPW. Na początku były to rekordowe spadki. Natomiast teraz, jak tłumaczy, odnotowujemy stopniowe odbicie.

- Małe spółki są mniej więcej 10 proc. powyżej początku roku, średnie spółki są na tym samym poziomie wyceny lub trochę niżej, na którym znajdowały się na początku roku. Duże spółki, gdzie dominują np. banki które zostały bardzo mocno dotknięte kryzysem covidowym są kilka, kilkanaście procent poniżej tego co było na początku roku- wylicza.

Zdaniem prezesa GPW na kryzysie najbardziej zyskały spółki informatyczne, te związane z branżą gier czy biotechnologiczne. Natomiast spółki finansowe czy produkcyjne, szczególnie te nastawione na eksport, obecnie muszą się zmagać z cięższym okresem. Również wszystkie spółki handlu detalicznego, które są zależne od sentymentu konsumentów, znajdują się w nie najlepszej sytuacji.

Co przyczyniło się do odbicia? Zdaniem Dietla, po pierwsze było to odbicie na rynkach światowych ale też bardzo aktywna postawa rządu premiera Morawieckiego, czyli zaproponowanie firmom Tarczy Antykryzysowej. - Około 30 firm giełdowych już skorzystało z tych możliwości, a teraz wiele firm dużych, które od niedawna mogą korzystać z tarczy, deklaruje, że o taką pomoc będzie aplikować. Dla spółek giełdowych ta tarcza okazała się ważnym elementem w ich przetrwaniu mówi.

- Jako rynek kapitałowy włączyliśmy się w działanie także po drugiej stronie, czyli po stronie pozyskania pieniędzy przez Polski Fundusz Rozwoju. Rekordowa emisja obligacji- 16,7 mld zł, które już są notowane u nas na giełdzie. Więc i na tym froncie pozyskiwania środków na ratowanie gospodarki, jak i na ratowanie gospodarki rynek kapitałowy stanął na wysokości zadania- dodaje.

Jak sytuacja będzie się rozwijać? Dietl zwraca uwagę na fakt, że perspektywy rozwoju spółek i sytuacji na giełdzie są pochodną tego jak szybko będzie następowało odbicie gospodarcze, głównie na świecie, bo w Polsce widać szereg dobrych oznak. - Światowa gospodarka wciąż jest w ciężkim stanie, a jednak taka otwarta gospodarka jak polska, gdzie ponad 40 proc. PKB stanowi eksport, bardzo zależy od tego w jaki sposób rozwija się rynek światowy- prognozuje.

- Patrząc na kursy akcji większości spółek, to możemy powiedzieć, że najgorsze mamy za sobą. Natomiast trzeba patrzeć bardzo sektorowo, ponieważ gospodarka po tym kryzysie mocno się zmieni. Wiele takich obietnic związanych z cyfryzacją, dygitalizacją procesów biznesowych, oszczędności kosztów z tym związanych do tej pory się nie materializowało. Covid przyspieszył dygitalizację procesów w firmach, co przełoży się na ich większą efektywność, więc średnioterminowo ten kryzys będzie miał taki charakter wzmacniający cyfryzację, optymalizację procesów i wyjdzie to gospodarce na dobre- podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezes GPW: Patrząc na kursy akcji większości spółek, to najgorsze mamy za sobą - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki