Premiowa Obligacja Skarbowa 2018. Nowość dla oszczędzających: odsetki plus szansa na wysoką premię. Kupuj szybko, nim oferta się skończy!

Zbigniew Biskupski AIP
Został już tylko tydzień na skorzystanie z wyjatkowej oferty ministra finansów. Trzeba więc szybko się decydować na zainwestowanie 100 złotych, które dadzą nie tylko odsetki - jak lokata, ale dodatkowo mozliwość wylosowania premii, nawet w wysokości 10 tys. zł na każde zainwestowane 100!

Tylko w czerwcu poszukujący atrakcyjnego i bezpiecznego sposobu oszczędzania mogą skorzystać z 10-miesięcznych obligacji skarbowych, które poza odsetkami dają prawo do wylosowania premii pieniężnej. Każde wydane w ten sposób 100 zł da 1,5-proc. odsetki oraz możliwość wylosowania dodatkowej premii: 10-proc., 100 proc., 1 000 proc., a nawet 10 000 proc. wartości obligacji.

W gotówce dodatkowe premie przedstawiają się odpowiednio: 10 zł, 100 zł, 1 000 zł i 10 000 zł. Szanse na wylosowanie premii są naprawdę bardzo duże, można więc się spodziewać, że chętnych na obligacje, których sprzedaż trwa od piątku 1 czerwca będzie wielu. Warto się pospieszyć, bo to oferta jednorazowa, ważna do 30 czerwca – a praktycznie do 29 czerwca, bo ostatni dzień przypada w sobotę. Taka okazja może długo się nie powtórzyć!

Coraz trudniej jest oszczędzać tak, by nie tylko uzyskać godziwe odsetki, ale przede wszystkim nie uszczuplić odłożonych pieniędzy – kapitału. Niskie stopy procentowe NBP, choć utrzymują się już ponad trzy lata, wciąż chcielibyśmy uważać za okres przejściowy, a nie stan stały – tymczasem nic nie zapowiada, by szybko miały pójść w górę. W związku z tym nie ma się co łudzić – oprocentowanie lokat w bankach, nasz ulubiony i najbezpieczniejszy sposób na oszczędności, nie wzrośnie ani za miesiąc, ani za pół roku, a może już w ogóle. Jakby tego było mało – dwoje złego na jednego? – w ostatnim czasie nabiera siły inflacja, głównie za sprawą drożejącej żywności i paliw. Tu też zresztą nie ma konkretnych prognoz na poprawę.
Co więc robić? Ryzykować? Wciąż a pamięci mamy Amber Gold, nabitych w polisolokaty, teraz dziesiątki tysięcy poszkodowanych w GetBack…

Minister Finansów liczy, że „kupi” Polaków dzięki naszej skłonności do loterii, gier liczbowych i innych form softowego hazardu. Obiecujące efekty w tym względzie przyniosła loteria paragonowa, która oprócz nagród dla zwycięzców dała mniej wymierne efekty w postaci udziału konsumentów w zapobieganiu wyłudzeniom podatku VAT przy transakcjach detalicznych.

Drożyzna paliw to mały pikuś. Znów poszybowały w górę ceny masła, a to dopiero początek zwyżki cen. Po ile będzie masło? Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego na ten temat!

„Czerwcowa emisja obligacji premiowych to emisja pilotażowa. Jednorazowo, w czerwcu, oferta obligacji oszczędnościowych zostaje wzbogacona o zupełnie nowy typ obligacji. Konstrukcja obligacji premiowych charakteryzuje się krótkim okresem do wykupu, gwarantowanym zyskiem w postaci odsetek oraz możliwością wygrania dodatkowej premii pieniężnej – wyjaśnia wiceminister finansów Piotr Nowak. – Emisja obligacji premiowych stanowi uatrakcyjnienie oferty obligacji dla nabywców indywidualnych, ma na celu zwiększenie skali oszczędności i promocję wszystkich skarbowych obligacji oszczędnościowych. Są to działania, które wpisują się w cele przedstawione w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w zakresie budowy kultury oszczędzania" – dodaje Piotr Nowak.

Konstrukcja premiowej obligacji 10-miesięcznej

Krótki okres do wykupu – 10 miesięcy
Obligacja premiowa posiadać będzie krótki okres wykupu – 10 miesięcy od dnia zakupu.
Jednorazowa sprzedaż
Obligacje premiowe będą sprzedawane tylko w czerwcu br.
Szansa na wygranie premii pieniężnej – jedna obligacja może wygrać nawet 10.000 zł
Każda kupiona obligacja to szansa na wygranie premii w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1.000 zł a nawet 10.000 zł. Im większa liczba nabytych obligacji tym większa szansa na wygranie premii. Minimalna liczba premii przewidzianych do wylosowania wynosi 1.111 szt. Liczba nagród i wartość puli premii rośnie wraz ze wzrostem sprzedaży. Pula nagród ostatecznie ustalona zostanie po zakończeniu sprzedaży – zgodnie ze wzorem określonym liście emisyjnym.

Polacy głosują kupując: warto!

Do obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w ostatnich miesiącach przekonało się już wiele osób. Są one równie bezpieczne co lokaty – gwarantuje je swoim majątkiem Skarb Państwa czyli praktycznie wszyscy Polacy mieszkający w Polsce – a dają jednak wyższe oprocentowanie. Obsługa takiej formy oszczędzania też nie jest dużo bardziej czasochłonna i wymagająca wiedzy finansowej jak lokaty. Jednak w porównaniu z tymi drugimi, amatorów obligacji oszczędnościowych jest ciągle zdecydowanie mniej niż wskazują na to obiektywne okoliczności – korzyści.

Miał być mały ZUS dla małych firm. A co zmienia ustawa skoro przedsiębiorcy nie pozostawiają na niej suchej nitki? Kliknij w ten tekst a się dowiesz!

Po co minister finansów sprzedaje obligacje i bony skarbowe? Z pozyskanych w ten sposób pieniędzy finansuje wydatki budżetowe. W skali roku pożycza w ten sposób dziesiątki miliardów złotych. Kwoty pożyczone państwu przez obywateli poprzez zakup skarbowych obligacji oszczędnościowych, by ledwie kropla w całym tym przedsięwzięciu. Pozyskane w ten sposób pieniądze przez szefa finansów nie odgrywają większej roli z rozliczeniach budżetowych i bardziej mają charakter edukacyjny w zakresie finansów obywatelskich niż ważą na zarządzaniu finansami państwa. A szkoda.
Dlaczego rząd woli pożyczać od inwestorów zagranicznych niż od własnych obywateli? No bo – jak w każdym biznesie – liczą się koszty, w tym efekt skali. Porównajmy to z „normalnym” handlem. Ze sprzedaży detalicznej obrót jest duży, ale ogromne koszty sprawiają, że marża – zysk, liczony jako procent od zaangażowanych środków, jest niewielki. Co innego przy obrocie hurtowym. Niskie koszty gdy obraca się wielkimi pakietami towaru (obligacji) sprawiają, że biznes daje wyższą marżę – dodatni efekt finansowy niż przy detalu.
Polski rząd nie jest przy tym wyjątkiem; także ministrowie finansów innych krajów pożyczają głównie od wielkich instytucji finansowych a nie od szeregowych obywateli…

Dlaczego tak dużym wzięciem cieszą się obligacje „na krótką metę”, a mniej popularne są te z dłuższym horyzontem oszczędzania – nawet preferencyjne obligacje dla uczestników programu Rodzina 500 plus czy emerytalne? Przyczyn na pewno jest wiele. Najważniejsza jest taka, że nie mamy zaufania już do żadnych instrumentów finansowych – nawet z gwarancją Skarbu Państwa, zaczynając „grę w obligacje” wolimy więc najpierw sprawdzić na krótszą metę „jak to smakuje”.
Poza tym, zawsze jest łatwo przedłużyć okres oszczędzania w obligacje – nie decydując się na ich wykup przez ministra finansów, ale zamiast niego nabywając obligacje zamienne. To prosta operacja, a obligacje zamienne zazwyczaj sprzedawane są z premią finansową dla mających prawo do zamiany na gotówkę papierów z poprzedniej emisji.

„To jedyna „loteria", w której otrzymuje się zwrot środków za „kupiony los" plus zysk w postaci wypracowanych odsetek niezależnie od wyników losowania" – podkreśla minister Piotr Nowak.

Zamiast kupować, możesz zamienić!

Jeśli nie masz gotówki, bo już zainwestować ją w obligacje wcześniej, posiadane papiery możesz zamienić na Premiowe Obligacje Skarbowe.
Obligacja premiowa będzie też dostępna do nabycia poprzez zamianę. Cena zakupu obligacji w drodze zamiany jest niższa i wynosi 99,90 zł. Oznacza to, że dla dotychczasowych posiadaczy obligacji, którzy zdecydują się kontynuować oszczędzanie poprzez zakup obligacji premiowych, możliwy jest do zrealizowania dodatkowy zysk.

Odkładając przejście na emeryturę tylko o kilka miesięcy, zyskujesz wypłatę co miesiąc prawie 9 proc. wyższą, a półtora roku - blisko 20 procent! Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego

A jeśli w ciągu 10. Miesięcy będziesz potrzebować gotówki?

W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania można skorzystać z opcji przedterminowego wykupu obligacji. Jest to możliwość wycofania wpłaconych pieniędzy w dowolnej wysokości (można zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę w wysokości 40 gr za każdą sztukę obligacji. Przedterminowego wykupu można dokonać już 7 dni po zakupie i najpóźniej do 18 marca 2019roku.
Obligacje wykupione przed terminem, nie biorą udziału w losowaniu premii.
Wykup obligacji z wypłatą wygranych premii.
Po upływie 10 miesięcy od dnia zakupu, nabywca otrzyma całą wpłaconą kwotę powiększoną
o należne odsetki oraz dodatkową premię w przypadku jej wygrania.

Premie przyznane wylosowanym obligacjom nie będą podlegać podatkowi od gier hazardowych, a jedynie podatkowi dochodowemu na zasadach analogicznych jak odsetki od obligacji.

Obligacje z gwarantowanym oprocentowaniem i prawem do wylosowania nagrody są tylko w emisji czerwcowej. Być może będą znów w ofercie w kolejnych miesiącach, ale to nie jest pewne. Dlatego chyba nie ma się co zastanawiać, ale podjąć decyzję o spróbowaniu tej nowej formy oszczędzania. Kto nie gra – ten nie wygrywa, wszak to nie tylko maksyma hazardzistów!

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:
1)przez Internet w serwisie obligacjeskarbowe.pl,
2)w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego,
3)poprzez konto Inteligo,
4)przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy (dotyczy standardowej oferty obligacji).

Osoby zaciągające kredyty hipoteczne w złotych czują się bezpiecznie, tymczasem czyha na nich niebezpieczeństwo wcale nie mniejsze niż doświadczyli go frankowicze. Nadciąga kryzys o niewyobrażalnych skutkach? Kliknij w ten tekst a dowiesz się szczegółów!

Tak wygląda pierwszy, polski samochód elektryczny, Izera

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
SxE

To dlaczego są to pewne obligacje ?

L
Lucek

brakuje kasy na 500+ ,zadłużenie panstwa rośnie w zastraszającym tempie więc krzywousty żydek wymyślił jak wyciągnać kase od głupich na pomysły które mają pomóc wygrac wybory by dalej niemoty mogły siedziec przy korycie

S
Sceptyk

Jeśli inflacja pod światłym pisim przywództwem dobija 3%, to odsetki 1,5% nawet nie wyrównają strat, nie mówiąc o zysku. Niech pan premier da przykład i włoży swoje 15 baniek w obligacje skarbowe. Szukają idiotów, którzy sfinansują chore pomysły kaczej kasty, typu CPL.

M
Mika

Gwarantowany zysk po 10 miesiącach, możliwość wylosowania dodatkowej premii a to wszystko z gwarancją Skarbu Państwa więc nie jest to żaden Amber Gold itp. Krótko mówiąc zdecydowanie warto. Trzymanie pieniędzy na lokatach się nie opłaca.

M
Marek nn

A jednak pis dzielcom brakuje kasy. Złote usta / morawiecki/ grzmi że tyle kasy wpływa do budżetu. To jedne wielkie kolejne kłamstwo bandy kurdupla. Polacy olejcie te ich zawszone obligacje.

G
Gość

Nieważne kto wygra. Ważne, że wygląda na to, iż Rząd potrzebuje pilnie kasy! Na co? Może na 300+, może na niepełnosprawnych? Dużo obietnic, trudności z wywiązaniem się.

z
ziuta

Tłuszcza kupi obligacje, wygra znajomy kacyka partyjnego. Skąd my to znamy.

w
wygra premię

ten co ma wygrać, jakiś zasłużony prywatyzacji biedujący kacyk lub kluczyk

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3