Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier: studenci wracają na uczelnie. Uczelnie: Przygotowujemy się na różne scenariusze

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Premier: studenci wracają na uczelnie. Uczelnie: Przygotowujemy się na różne scenariusze
Premier: studenci wracają na uczelnie. Uczelnie: Przygotowujemy się na różne scenariusze Pawel Relikowski / Polskapress
Miesiąc temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od nowego roku akademickiego studenci wrócą na uczelnie i będą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnie. We wrocławskich placówkach trwają obecnie jednak rozmowy i ustalenia, jak nauczanie powinno wyglądać od października. Pod uwagę brany jest model hybrydowy, gdzie wykłady i część ćwiczeń nadal prowadzone byłyby zdalnie. Czy tak się stanie, nie wiadomo. Trzeba czekać na decyzję ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Najbardziej w tym wszystkim zagubieni mogą się czuć studenci, którzy nie wiedzą, co ich czeka, czy szukać we Wrocławiu mieszkania lub dodatkowej pracy.

Konkretna decyzja na temat tego, w jakiej formie ostatecznie będą się odbywały zajęcia na wrocławskich uczelniach, zapadnie w sierpniu lub we wrześniu. Zgodnie z prawem, studia powinny być prowadzone stacjonarnie, na ten moment jednak ustawa COVIDowa dopuszcza realizację kształcenia zdalnego do 30 września. Co będzie dalej, póki co nie wiadomo, konieczna jest do tego decyzja ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Wrocławskie uczelnie nie mogą jednak czekać do tego czasu z założonymi rękami. W placówkach toczą się obecnie rozmowy odnośnie tego, jak przeprowadzać zajęcia, aby było bezpiecznie i z korzyścią dla studentów.

- W tej chwili założenie jest takie, że wykłady i część ćwiczeń będą prowadzone zdalnie. Niektóre zajęcia i laboratoria zorganizujemy stacjonarnie, ale w małych grupach. Ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie jednak dopiero na początku września - tłumaczy Ryszard Balicki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nad wprowadzeniem podobnych rozwiązań w swoich placówkach zastanawiają się także pozostałe wrocławskie uczelnie, między innymi Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego. Na niektórych organizacja zdalnej pracy jest jednak trudniejsza, niż na innych, ponieważ mają w ofercie kierunki, gdzie podstawą jest praktyka.

- W naszym przypadku niektóre zajęcia, np. kliniczne na weterynarii, laboratoryjne na biotechnologii czy terenowe na zootechnice lub ogrodnictwie, muszą się odbyć stacjonarnie. Je przeprowadzimy w reżimie sanitarnym. Bierzemy jednak pod uwagę tak zwaną hybrydową metodę nauczania, gdzie na przykład wykłady odbywałyby się zdalnie. Przygotowania do takiego scenariusza trwają, ale czy będziemy mogli te plany wdrożyć, dowiemy się dopiero jak zapadnie w tej sprawie decyzja w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego - tłumaczy Jolanta Cianciara, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

25 czerwca premier Mateusz Morawiecki w rozmowach emitowanych na antenie TVP3 Łódź i Radia Łódź ogłosił natomiast, że po wakacjach wraca stacjonarna edukacja.

- Chcę podkreślić, że od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie. To jest pewna decyzja – mówił Mateusz Morawiecki.

Przedstawiciele wrocławskich placówek są zdania, że korzystniejsze, z punktu widzenia bezpieczeństwa, byłoby wprowadzenie nauczania hybrydowego, ponieważ pozwoli to na minimalizację zagrożenia związanego z koronawirusem. Za kilka tygodni rektorzy wszystkich krajowych uczelni publicznych spotkają się na specjalnym zjeździe. Ma w nim uczestniczyć także minister. Być może wtedy uda się wypracować jakieś konkretne i dobre dla wszystkich rozwiązanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier: studenci wracają na uczelnie. Uczelnie: Przygotowujemy się na różne scenariusze - Gazeta Wrocławska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki