Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki dla "La Repubblica": Władimir Putin chce podzielić Europę

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Premier Mateusz Morawiecki dla "La Repubblica": Władimir Putin chce podzielić Europę
Premier Mateusz Morawiecki dla "La Repubblica": Władimir Putin chce podzielić Europę Lucyna Nenow / Polska Press
Prezydent Rosji Władimir Putin chce podzielić Europę, bo tylko tak może realizować swoje interesy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w dzienniku "La Repubblica".

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z rzymskim dziennikiem „La Repubblica” pytany był między innymi o działania Rosji.

- Chce podzielić Europę, bo tylko tak może realizować swoje interesy. Jego podstawowy cel to odbudowa imperialnej potęgi Rosji kosztem sąsiadów. Na pierwszej linii ognia staje dziś Ukraina – mówił o prezydencie Rosji Władimirze Putinie szef polskiego rządu.

Premier podkreślił, że Rosja od lat „narusza integralność terytorialną państw” – przy tym wymienił między innymi Abchazję, Osetię Południową, Naddniestrze, Donbas i Krym.

Odnosząc się do wtorkowej wideokonferencji prezydenta USA Joe Bidena z Putinem stwierdził, że „doświadczenie uczy jednak, że Władimirowi Putinowi nie można ufać, a polityka ustępstw się nie sprawdza.”

- Jeśli rozmowy Biden-Putin przyniosą deeskalację rosyjskich działań wobec Ukrainy i wobec Europy, to osobiście podziękuję i pogratuluję prezydentowi Bidenowi – ocenił.

Premier w Rzymie

W czwartek, 9 grudnia premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Rzymie, gdzie spotka się z premierem Włoch Mario Draghim.
Morawiecki przyznał w rozmowie z „La Repubblica”, że głównym celem jego wizyty w Wiecznym Mieście jest ozmowa o zagrożeniach związanych z działaniami Rosji na wschodniej flance NATO oraz o sytuacji na polsko-białoruskiej, czyli wschodniej granicy UE.

Innymi tematami będą działania Rosji – w tym manipulacje cenami paliw i dostawami gazu, sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz przyszłość Europy po pandemii.

Włochy to kolejny punkt na mapie spotkań premiera Mateusza Morawieckiego z europejskimi przywódcami.

Spotkania z przywódcami państw

Od kilkunatus dni premier Mateusz Morawiecki odbywa spotkania z europejskimi przywódcami w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Na początku premier odwiedził Estonię, Litwę oraz Łotwę, gdzie spotkał się z szefami rządów tych krajów: Kają Kallas, Ingridą Szimonyte i Kriszjanisem Karinszem.

Potem spotkał się w Budapeszcie z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie dotyczyło sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz zagrożeniom geopolitycznym w Europie.

W Paryżu odbył rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz w Lublanie z premierem Słowenii Janezem Janszą.
Odwiedził także naszych zachodnich sąsiadów i odbył rozmowę z kanclerz Angelą Merkel, a także w Londynie z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem.

W ostatnich dniach odbył rozmowę telefoniczną z premierem Norwegii.

- Wszystkie łączy wspólny mianownik – troska o bezpieczeństwo polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej i NATO oraz wyrazy solidarności i wsparcia. Polska może liczyć na wsparcie sojuszników i stanowczą reakcję, związaną z aktualną sytuacją na granicy – przekazuje rzecznik rządu.

Sytuacja na granicy

Od tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Sytuacja z dnia na dzień zaognia – państwa członkowskie Unii Europejskiej wprowadzają kolejne sankcje na Białoruś. Odcinka granicy strzeże kilkanaście tysięcy polskich funkcjonariuszy - strażników granicznych, policjantów, a także żołnierzy Wojska Polskiego.

Rząd, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego, argumentował, że reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Władze Białorusi mają przerzucać migrantów na granice Polski, Litwy oraz Łotwy, by wywrzeć presję na Unii Europejskiej i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów.

Na początku grudnia zakończył się stan wyjątkowy, który został wprowadzony 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim, który obejmował 183 miejscowości. Po jego wygaśnięciu w pasie przygranicznym zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która reguluje między innymi obecność mediów. W Popławcach otwarto Centrum Prasowe, w którym będą odbywały się m.in. konferencje prasowe czy warsztaty dotyczące sytuacji geopolitycznej. Na rządowej stronie opublikowano także zasady udzielania akredytacji. Przyjęto w nich, że z uwagi na sytuację epidemiczną w centrum prasowym jednocześnie może pracować jeden zespół z danej redakcji, w którego skład mogą wchodzić maksymalnie trzy osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki dla "La Repubblica": Władimir Putin chce podzielić Europę - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki