Premie dla młodych rolników 2019. Ile trzeba mieć hektarów? Czy można dzierżawić pole?

AGW
pixabay.com
Udostępnij:
W naborze 2019 zostanie podniesiona wysokość premii dla młodego rolnika. Teraz gospodarz w wieku do 40. roku życia będzie mógł dostać nie 100, a 150 tys. zł. Ile musi mieć gruntów, żeby skorzystać w tym roku ze wsparcia?

Nabór wniosków o premie dla młodych rolników zaplanowano w maju, nie ogłoszono jeszcze dokładnego terminu. Rolnik z województwa śląskiego zwrócił się do nas z pytaniem o premię dla młodego rolnika: "Czy gospodarstwo musi być przekazane (potwierdzone aktem notarialnym), czy wystarczy dzierżawa?" Gospodarzowi brakuje 5 lat do emerytury, ma 8 ha i 5 dzierżawi. Chciałby, żeby syn mógł skorzystać i np. kupić maszynę.

Z pytaniem zwróciliśmy się do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, odpowiada Biuro Wsparcia Inwestycyjnego.

Ile trzeba mieć hektarów, żeby dostać premię dla młodego rolnika?

Istotna jest liczba uprawianych gruntów, ale nie wszystkich trzeba być właścicielem. Liczą się też grunty rolne w użytkowaniu wieczystym i dzierżawa (także państwowej ziemi). Minimalna wielkość gospodarstwa nie może być mniejsza od średniej wojewódzkiej lub krajowej (jeśli w województwie średnia jest niższa od tej dla całej Polski). Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju w 2018 roku wyniosła 10,81 ha.

W tych 10,81 ha dzierżawa od osób prywatnych może stanowić maksymalnie 30% gospodarstwa. Zatem ok. 7,6 ha to minimalna powierzchnia użytków rolnych, jaka musi być własnością, w użytkowaniu wieczystym lub dzierżawą z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego. Reszta to może być dzierżawa od osób prywatnych zawarta na okres co najmniej 10 lat, jednak nie krótszy niż do dnia, w którym upływa 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Szczegółowa odpowiedź Biura Wsparcia Inwestycyjnego:

Zgodnie z treścią § 7 ust 1. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego PROW na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2018 r. poz. 759 ze zm.) Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie sumuje się powierzchnię użytków rolnych stanowiących przedmiot:

  • własności;
  • użytkowania wieczystego;
  • dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, na podstawie umowy dzierżawy zawartej na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;
  • dzierżawy od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, na podstawie umowy dzierżawy zawartej:

a) w formie aktu notarialnego albo z datą pewną oraz
b) na okres co najmniej 10 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego powinna stanowić przynajmniej 70% minimalnej powierzchni, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6 lit. a.

Ponadto zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia przy ustalaniu powierzchni gospodarstwa, w tym powierzchni minimalnej, bierze się pod uwagę średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w poszczególnych województwach oraz średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż Biznesplan stanowiący załącznik do wniosku o przyznanie pomocy w ramach operacji „Premie dla młodych rolników” musi zakładać przejęcie na własność, w użytkowanie wieczyste lub dzierżawę z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego powinna stanowić przynajmniej 70% średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju (średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju w roku 2018 wyniosła 10,81 ha).

W związku z powyższym dla Wnioskodawców w planowanym majowym naborze minimalna powierzchnia użytków rolnych stanowiących własność, użytkowanie wieczyste lub dzierżawę z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego wynosić będzie 7,5670 ha.

Minimalna powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa przedstawionego w biznesplanie musi wynosić co najmniej 10,81 ha, w związku z czym różnica pomiędzy ww. powierzchnią stanowiącą własność, użytkowanie wieczyste lub dzierżawę z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego a minimalną powierzchnią użytków rolnych w gospodarstwie w kraju będzie musiała zostać zawarta w formie umowy dzierżawy długoterminowej z datą pewną, zawartą na okres co najmniej 10 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

W związku z powyższym, odpowiadając na przedstawione zapytanie oraz dodatkowe informacje zawarte w treści maila należy stwierdzić, iż nie ma obowiązku posiadania całego gospodarstwa na własność, niemniej jednak spełnione musza zostać wyżej omówione warunki wynikające z treści § 7 rozporządzenia.

__________________________
Agro Pomorska odcinek 55, premiera 19.03.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Premie dla młodych rolników 2019. Ile trzeba mieć hektarów? Czy można dzierżawić pole? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie