MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej - nabór 2018. Ile można dostać i kiedy wnioski?

Oprac. AGW
Rolnik, domownik albo mąż czy żona gospodarza może złożyć wniosek o premię, która będzie przeznaczona na rozpoczęcie działalności niezwiązanej ściśle z rolnictwem. Na co zatem mogą być przeznaczone pieniądze z PROW.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej wynosi 100 tys. zł. Te pieniądze mają pomóc w założeniu firmy. Nabór wniosków w 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzi między 15 października a 13 listopada. Pomoc jest finansowana z budżetu PROW 2014 – 2020. "Tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju. Poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. Do wykorzystania jest 1,98 mld zł", podaje ARiMR.

Czym można zajmować się w ramach tego wsparcia? M.in.:

  • sprzedażą detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności,
  • sprzedażą produktów nierolniczych,
  • rzemiosłem,
  • rękodzielnictwem,
  • prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
  • usługami opieki nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi,
  • działalnością informatyczną, architektoniczną i inżynierską,
  • usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi, technicznymi
  • działalnością weterynaryjną.

Pełna lista rodzajów działalności objętych wsparciem jest w załączniku do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 25 lipca 2016 r.

Dla kogo jest premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej? Mogą ubiegać się o nią rolnicy, domownicy, małżonkowie rolnika, którzy m.in. podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Do tego okresu wlicza się również podleganie ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim UE lub państwie członkowskim EFTA.

Sprawdź też: Będzie więcej pieniędzy na pomoc po suszy 2018. Drugi nabór pod koniec września [wideo]

Pomoc może być również przyznana beneficjentowi albo małżonkowi beneficjenta poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego PROW 2014 – 2020.

Kto nie może skorzystać z tego konkretnego wsparcia? Osoby, które są wspólnikami spółki wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego lub skorzystały z następujących form wsparcia: „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętego PROW 2007-2013, „Premie dla młodych rolników”, „Restrukturyzacja małych gospodarstw” objętych PROW 2014 – 2020.

Starający się o premię, nie mogą być wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego w ciągu 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Złożonym wnioskom będą przyznawane punkty i to ich liczba zdecyduje o kolejności na liście w poszczególnych województwach. Za co punkty? Można je otrzymać m.in. gdy ubiegający się o pomoc będzie miał w dniu złożenia wniosku nie więcej niż 40 lat, będzie beneficjentem albo małżonkiem beneficjenta poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”. Co więcej - brana pod uwagę będzie skala bezrobocia w powiecie, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie, to czy podjęta działalność gospodarcza będzie innowacyjna, a także ile nowych miejsc pracy zostanie utworzonych, wyjaśnia Agencja.

Po przyznaniu premii najpierw beneficjent dostanie 80% premii, gdy spełnieni warunki określone w wydanej decyzja o przyznaniu pomocy. Będzie miał na to 9 miesięcy liczone od dnia doręczenia takiej decyzji. Pozostałe 20% premii otrzyma po realizacji biznesplanu.

Źródło i więcej informacji na www.arimr.gov.pl

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej - nabór 2018. Ile można dostać i kiedy wnioski?
pixabay.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej - nabór 2018. Ile można dostać i kiedy wnioski? - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki