MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prażanie w Wyszkowie

I.S.
Na wyszkowskich ulicach widać już klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przypominają o tym kolorowe światełka, które rozświetlają nam drogę do domu. Nawet na moście przy wjeździe do miasta w tym roku powieszono świecące ozdoby.

Chmury śniegowe zwlekają z nadejściem, więc sami musimy
sobie stworzyć świąteczno-zimowy nastrój. WOK Hutnik zorganizował w czwartek 16 grudnia "Wieczór Wigilijny". Gośćmi byli "Prascy trębacze". Muzycy przyjechali na zaproszenie Czeskiego Centrum i Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce. Zaprezentowali fragmenty utworów muzycznych sprzed kilku wieków, m.in. chorały J.S. Bacha, czeskie osiemnastowieczne anonimy, chorały M.L. von Hessena, intrady koronacyjne J.I. Linka. W aranżacji kierownika artystycznego zespołu i jego założyciela Josefa Svejkovskyego zespół zagrał staroczeskie adwentowe pieśni oraz bożonarodzeniową muzykę czeskich kompozytorów anonimowych z XV i XVI wieku. Wigilijne granie z Podbrdska przybliżył Josef Svejkovsky grając na instrumentach dętych używanych niegdyś przez pasterzy. Opowiadał też o staroczeskich tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem.
Podobne brzmienie utworów i liczne przerwy długie w stosunku do granych fragmentów muzycznych nie zdołały jednak wystarczająco skupić uwagi wyszkowskiej widowni. Szkoda, że nie mogliśmy usłyszeć jakiejś znanej kolędy, bardziej by nam to przybliżyło klimat wyczekiwanych świąt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki