Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy. Startuje cykl bezpłatnych szkoleń dla młodych kierowców

Mariusz Michalak
Ford czwarty rok z rzędu edukuje młodych kierowców w Polsce. Po sukcesie trzech poprzednich edycji programu Ford Driving Skills for Life (DSFL), producent samochodów kontynuuje bezpłatne szkolenia z bezpiecznej jazdy

Szkolenie Ford Driving Skills for Life składa się z dwóch podstawowych elementów - teorii i przede wszystkim praktycznych ćwiczeń wykonywanych podczas jazdy samochodem. Każdy uczestnik, pod okiem doświadczonego instruktora, uczy się rozpoznawać potencjalne zagrożenia na drodze, kontrolować prędkość jazdy i utrzymywać optymalną odległość od pozostałych pojazdów oraz panowania nad samochodem także w sytuacjach awaryjnych. Podczas zajęć kursanci DSFL dowiedzą się m.in. jak bezpiecznie skręcać w lewo po dojechaniu do skrzyżowania. Młodzi kierowcy poznają też metody opanowania pod- i nadsterowności w samochodach. Nauczą się kontrolowania odległości i sposobów na uniknięcie uderzenia innego auta w tył naszego pojazdu czy zderzenia czołowego.

Fot. Ford
Fot. Ford

Nowością w trakcie czwartej edycji DSFL w Polsce jest kurs dotyczący rowerzystów. Nowy blok "Podziel się drogą" wprowadza szkolenie na temat "holenderskiej metody" otwierania drzwi i bezpiecznych odległości od rowerzystów, a także doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości "WheelSwap". Dodatkowe innowacje mają zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i rowerzystów.

Nowy blok szkoleniowy pozwoli nauczyć uczestników DSFL "holenderskiej metody" polegającej na wysiadaniu z samochodu w sposób pozwalający na unikanie otwierania drzwi, na które wpada nadjeżdżający rowerzysta. Sposób znany jako "the Dutch Reach" przez holenderskich kierowców jest stosowany od dawna, a wszystko przez wzmożony ruch rowerowy. Gdzie tkwi klucz do sukcesu? W realiach ruchu prawostronnego metoda ta wymaga odejścia od nawyku otwieranie drzwi lewą ręką (jak robi to niemal każdy) i wyrobienia w sobie odruchu sięgania do klamki prawą ręką. Taki ruch powoduje, że ciało kierowcy czy pasażera obraca się w lewo, pole widzenia staje się szersze i w efekcie następuje bezwiedne spojrzenie przez ramię i sprawdzenie, czy z tyłu nie nadjeżdża rowerzysta.

Podstawowy kurs na prawo jazdy nie oddaje w pełni późniejszych realiów jakie czekają na drodze i w najróżniejszych sytuacjach. Najmłodsi kierowcy znają teorię, jednak nie wiedzą, jak samochód zachowuje się przy dużych prędkościach, kiedy trzeba gwałtownie zmienić pas lub wyhamować. Doświadczenia można nabrać podczas szkoleń w specjalnie przygotowanych do tego ośrodkach. Tam młody kierowca poznaje m.in. co znaczy dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, dlaczego wpada się w poślizg i jakie są tego konsekwencje. Jednak wadą takich szkoleń jest cena - nie każdy młody kierowca może sobie na nie pozwolić.

Problemy te dotyczą młodych kierowców na całym świecie. Uwagę na to zwróciła firma Ford, która w 2003 roku zainicjowała w USA bezpłatny program Driving Skills for Life (DSFL). Jest to cykl praktycznych – bezpłatnych od 2013 roku – lekcji, które obejmują również rozpoznawanie zagrożeń, obsługę pojazdów oraz kontrolę nad prędkością i postrzeganie przestrzenne.

Fot. Ford
Fot. Ford

Od 2003 roku 38 000 młodych kierowców z 16 krajów w ciągu 315 dni szkoleniowych podniosło poziom swoich umiejętności podczas zajęć Driving Skills for Life. W Polsce kurs DSFL przeszło już blisko 2000 osób.

W całej Europie wypadki drogowe pozostają główną przyczyną śmierci młodych ludzi. Prawie 13 proc. osób zabitych na drogach UE miało od 18 do 24 lat, podczas gdy tylko 8 proc. populacji należy do tej grupy wiekowej. Większość (67 proc.) młodych osób zabitych w wypadkach to kierowcy, podczas gdy tylko 8 proc. to piesi. Młodzi ludzie są znacznie bardziej narażeni na wypadki drogowe niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Największy wpływ na to mają brak doświadczenia nastoletnich kierowców i rozproszenie uwagi za kierownicą oraz zaburzona zdolność prowadzenia auta.

Na pierwsze szkolenie Ford zaprasza od 10 do 12 maja - kierowców w trakcie trzech dni zajęć będzie gościć Aeroklub Warmińsko - Mazurski, Sielska 34 w Olsztynie. Druga tura odbędzie się w Poznaniu (17-19 maja) - INEA Stadion, Bułgarska 17. Samochody na potrzeby zajęć udostępnia Ford.

Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny: https://www.forddsfl.pl/szkolenie/kalendarz-wydarzen

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

/>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty