Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz na dwa etaty? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki

echodnia.eu
sxc.hu
Pracując w jednej firmie możemy zatrudnić się w innej, na umowę o pracę, zlecenie, czy też na umowę o dzieło. Nie ma przepisów, które zabraniałyby pracownikowi zatrudnionemu w jednej firmie, podjęcia pracy dodatkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Trudno zatem być zatrudnionym na dwa pełne etaty, ale można na przykład w jednej firmie pracować 8 godzin, a w innej 4. - Przepisy szczególne prawa pracy stanowią, że przedstawiciele niektórych zawodów muszą zgłosić pracodawcy, że podejmują inną działalność zarobkową, także w przypadku, gdy prowadzą działalność gospodarczą. Taką grupą zawodową są na przykład pracownicy urzędów państwowych - wyjaśnia Barbara Kaszycka. W każdej z naszych prac, przysługują nam oddzielne prawa dotyczące urlopów (wypoczynkowego, okolicznościowego, bezpłatnego, macierzyńskiego, wychowawczego, chorobowego), wynagrodzeń.

ZAKAZ KONKURENCJI

W podpisanej umowie o pracę, pracodawca może zawrzeć klauzulę o zakazie konkurencji. Oznacza to, że pracując w jednej firmie, nie możemy podjąć pracy w firmie konkurencyjnej, choćby ze względu na możliwość wynoszenia informacji i działania na korzyść drugiego pracodawcy. Jeśli pracujemy w hurtowni alkoholowej i chcemy zatrudnić się także w takiej hurtowni u innego przedsiębiorcy, musimy zgłosić to naszemu obecnemu pracodawcy. Zgodnie z kodeksem pracy, pracownik jest zobowiązany w szczególności dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie, oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Nie ma jednak innego zakazu zabraniającego pracownikowi w czasie trwania stosunku pracy, podjęcia pracy lub rozpoczęcia działalności gospodarczej w innych formach i zakresie niż taka, która byłaby wobec pracodawcy konkurencyjna i mogłaby narazić go na szkodę.

DWIE PRACE - JEDNA FIRMA

Możemy pracować w jednej firmie na więcej niż jednym etacie, ale pod warunkiem, że nie będziemy wykonywać tego samego rodzaju pracy. - Jeśli pracodawca zatrudnia sprzedawcę na jeden etat i tego samego człowieka zatrudnia znów jako sprzedawcę na pół etatu, zachodzi podejrzenie o próbie ominięcia przepisów o czasie pracy, w szczególności o pracy w godzinach nadliczbowych - tłumaczy Barbara Kaszycka. Przypomnijmy, za nadgodziny przepracowane w niedziele, święta i noce przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia, a za nadgodziny w dniu roboczym - 50 procent wynagrodzenia. Można natomiast zatrudnić tą samą osobę do wykonywania różnego rodzaju prac. Mogę osiem godzin pracować jako księgowa, a potem jeszcze cztery jako sprzątaczka. Jestem wtedy zatrudniona na dwóch umowach o pracę, dostaję dwie osobne pensje i mam prawo do dwóch osobnych urlopów. Wypowiedzenie jednej umowy nie oznacza wypowiedzenie obydwu.

Źródło: echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki