Pracowite wakacje orientalistów

Archiwum klubu
Ola Rosińska (w środku) w drugim etapie wypracowała sobie doskonałą pozycję wyjściową  przed handicapem, ale nie zdołała utrzymać miejsca na podium.
Ola Rosińska (w środku) w drugim etapie wypracowała sobie doskonałą pozycję wyjściową przed handicapem, ale nie zdołała utrzymać miejsca na podium. Archiwum klubu
Aktywnie spędzali pierwsze dni wakacji zawodnicy UOLKA biegający na orientację.

Ostrowiacy w dniach 24-26 czerwca wzięli udział w najbardziej znanej poza granicami Polski imprezie w BnO. W XXX Pucharze Wawelu oprócz Polaków startowali również zawodnicy z kilkunastu innych państw.

Puchar był podzielony na 3 etapy biegu klasycznego w terenie górskim. Bardzo dobrze wypadł pierwszy dzień współzawodnictwa. Adam Jakubowski zajął 4. miejsce wśród niespełna 40 zawodników kat. M16, co obwołano jego życiowym sukcesem. 5. lokatę wywalczyła w tym dniu Aleksandra Rosińska. Znacznie lepiej poradziła sobie w drugim etapie, który wygrała z ponad minutową przewagą. W klasyfikacji generalnej zajęła jednak ostatecznie 4. miejsce, ponieważ popełniła błędy nawigacyjne w trzecim etapie handicapowym.

Startujący w ostatnim etapie z dobrej pozycji Adam Jakubowski zgubił na trasie piktogram, przez co zmuszony był zejść z trasy. Ósme miejsca zajęły w K14 Ola Bek i Magdalena Wańczyk w K40. Gorzej powiodło się tym razem panom. Marcin Rosiński nie ukończył 2. etapu, natomiast Arkadiusz Rosiński i Kacper Maliszewski nie zaliczyli trasy i zakończyli zawody na końcowych pozycjach klasyfikacji.

W trakcie drugiego dnia zawodów zorganizowano Orienteering Biathlon. Był to bieg na orientację połączony ze strzelaniem. Do pokonania było ok. 500 m z 10 punktami kontrolnymi, a za każdy nietrafiony strzał zawodnik musiał pokonać karną rundę (ok. 100 m). W zawodach wzięły udział 24 zespoły, a wśród nich UOLKA w składzie: Magdalena Wańczyk, Marcin Rosiński, Adam Jakubowski, Arkadiusz Rosiński. Ostrowiacy nie zostali sklasyfikowani, ponieważ nie zaliczyli jednego punktu kontrolnego. Gdyby nie ten błąd mieli by duże szanse na awans do biegu finałowego.

Kolejną okazję do startu i poprawienia rezultatów zawodnicy UOLKA będą mieli podczas Slovakia Cup. Natomiast na koniec lipca wszyscy liczą na dobre starty Adama Jakubowskiego i Kacpra Maliszewskiego w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

W tym samym czasie kiedy orientaliści UOLKA biegali w Pucharze Wawelu, Ostrowianka Zuzanna Wańczyk reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w Czechach. Na co dzień rywalizuje w kategorii K14, ale na mistrzostwach z powodu braku takiej kategorii startowała w K16. Mimo tego zajęła doskonałe 19. miejsce w sprincie i została najwyżej sklasyfikowana z reprezentantek Polski. W biegu długodystansowym była na 38. miejscu, zaś w sztafecie mieszanej razem z Witkiem Jasińskim oraz Mikołajem Grabcem zajęła 5. miejsce.