Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy chcą, by ich kadry po wakacjach pracowały z biura. Ale pracownicy wciąż wolą pracę zdalną

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot.pexels.com
Sezon urlopowy trwa, ale część pracowników już teraz zastanawia się, jak będzie zorganizowane ich życie zawodowe po powrocie z wakacji. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy w związku z pandemią biuro zamienili na home office. Coraz więcej pracodawców sygnalizuje, że chciałoby, by ich kadra wróciła do wykonywania zadań z siedziby firmy. Dlaczego?

Powodów jest kilka: obawa o dobre samopoczucie pracowników, spadek produkcyjności i innowacyjności wśród zatrudnionych czy wreszcie zaniepokojenie o jakość współpracy w zespołach zdalnych. Przedsiębiorcy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej. Tym samym 9 na 10 pracowników wróci do siedzib firm. Zaledwie 22 proc. przedsiębiorców nie zgłasza niepokoju związanego z pracą poza siedzibą zakładu pracy – wynika z badania agencji pracy ManpowerGroup wykonanego na grupie 550 respondentów. Podobne wnioski mają też inni przedstawiciele branży HR.

Pracownicy wracają do biur

Nie da się ukryć, że okres pandemii zapoczątkował rewolucję w podejściu pracodawców do pracy zdalnej i wymusił dużą elastyczność w tym zakresie. Wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie zdalnego modelu wykonywania obowiązków na stanowiskach, na których było to możliwe.

- Obecnie jednak coraz więcej organizacji powraca do tradycyjnego modelu wykonywania pracy z siedziby firmy. Motywacje bywają różne, najczęściej są związane z wyzwaniami w obszarze zdalnego zarządzania zespołami i długotrwałego utrzymania wysokiej efektywności. Nierzadko wynikają też z potrzeby zintegrowania pracowników z firmą. Wielu pracodawców obserwuje, że długofalowa praca zdalna i odosobnienie zatrudnionych osób spowodowały pogorszenie samopoczucia kadr oraz negatywnie wpłynęły na współpracę i produktywność w zespołach – komentuje Katarzyna Pączkowska, dyrektor ds. rekrutacji stałej w Manpower.

Czas na zmianę nawyków

Decyzjom o przywróceniu pracy stacjonarnej – nawet w formie częściowej – przygląda się także firma doradztwa personalnego Hays Poland. Jej przedstawiciele zwracają uwagę na to, że dla osób, które przez ponad rok pracowały z domu, przyzwyczajenie się z dnia na dzień do modelu, w którym dominuje praca stacjonarna, nie będzie łatwe. Wymaga to chociażby zmiany nawyków i dopasowania rozkładu dnia - godziny porannej pobudki, zarezerwowania czasu na dojazdy i zapewnienia opieki dzieciom. Chociaż istnieją osoby, które nie są zwolennikami pracy z domu, to ogromna grupa pracowników umysłowych nie wyobraża sobie powrotu do zasad obowiązujących przed pandemią.

– Niektórzy pracownicy zderzą się z rzeczywistością. Niechętnie powrócą do biur, a raczej niechętnie powrócą do biur w wymiarze narzuconym przez pracodawcę. Obserwacje rynku i wyniki badań pokazują, że stosunkowo niewielu profesjonalistów chciałoby na zawsze zrezygnować z możliwości korzystania z biura. Często jednak chcieliby mieć możliwość pojawiania się w nim kilka razy w miesiącu czy raz na tydzień. Tymczasem proporcje we wdrażanych przez firmy modelach pracy hybrydowej zazwyczaj są odwrócone. Praca zdalna zazwyczaj jest przewidziana na jeden lub dwa dni w tygodniu – zauważa Bartosz Dąbkowski, Executive Director w Hays Poland.

Szukam pracy, ale zdalnej

Jeszcze zimą zdecydowana większość pracodawców pozytywnie oceniało efektywność pracy zdalnej. W lutym 2021 roku agencja rekrutacyjna Antal, która posiada swoje biuro m. in. w Gdańsku, wydała raport pn. „Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników”. Pojawiła się w nim informacja, że aż 92 proc. szefostwa chwali sobie wydajność pracy zdalnej.

- Aktualnie na rynku widać zmiany i coraz więcej firm obsługiwanych przez Antal, chce, aby pracownicy byli na miejscu, w biurze. Szczególnie dotyczy to osób wdrażających się do organizacji, stażystów i młodszych specjalistów, a także pracowników front office. To będzie wpływało również na zmianę roli biura – przede wszystkim jako wizytówki firmy w oczach przyszłych pracowników oraz klientów, a także jako miejsca wspierającego onboarding i integrację, w szczególności nowych pracowników. Ważne będą jakość wyposażenia, wygląd biura i dogodna lokalizacja, które ułatwią rekrutację i podtrzymywanie kontaktów biznesowych– komentuje Iwo Paliszewski, CEE Marketing & Employer Branding Manager Antal.

I dodaje: - Odwrotności oczekują natomiast pracownicy. Obecnie najczęstsze pytanie kandydatów to pytanie o możliwość pracy zdalnej.

2 na 3 Polaków ubiera się do pracy zdalnej mniej formalnie, niż do siedziby firmy.

Ciuchy, które nigdy nie widziały biura. Tak ubieramy się ter...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracodawcy chcą, by ich kadry po wakacjach pracowały z biura. Ale pracownicy wciąż wolą pracę zdalną - Dziennik Bałtycki

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki