Praca za euro

źródło GP24.pl
Jeżeli myślisz o rozpoczęciu własnej działalności, warto przyjrzeć się programom pomocowym dla nowych przedsiębiorców.

Na założenie własnej firmy można dostać nawet 40 tys. zł. unijnej dotacji. Jeśli nowa działalność potrwa przynajmniej rok, pomoc będzie bezzwrotna. Szansę na pieniądze mają zarówno zatrudnieni jak i bezrobotni.

Pieniądze dla przyszłych przedsiębiorców pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. O dofinansowanie może wystąpić każda osoba fizyczna, która chce złożyć firmę. Pieniędzy nie otrzymają jednak ci, którzy inną działalność zarejestrowali w ciągu roku przed ubieganiem się o dotację.

Jak podkreśla przy tym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji do projektu powinny być: kobiety powracające na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci; osoby do 25 roku życia; osoby długotrwale bezrobotne; osoby powyżej 50 roku życia; niepełnosprawni; mieszkańcy wsi.

Osoba, która chciałaby uzyskać dotację na rozpoczęcie własnej działalności powinna zgłosić się do odpowiedniej instytucji, czyli tzw. operatora w swoim regionie. Operator przed podjęciem współpracy może przeprowadzić rekrutację (np. rozmowę kwalifikacyjną) z chętnymi do przystąpienia do projektu. Szczegółowych informacji oraz kontaktów do tych instytucji należy szukać: w Urzędach Marszałkowskich lub Wojewódzkich Urzędach Pracy.

O konkretne dla danego terenu informacje można pytać też w tzw. regionalnych punktach informacyjnych. Jeśli projektodawca przyjmie nasz pomysł, on też zadba o dalsze procedury.
Jeśli już nawiążemy współpracę z daną jednostką, ona pomoże nam w przygotowaniu projektu. Pomoc, która w takim miejscu uzyskamy obejmuje szkolenie, doradztwo przy tworzeniu biznesplanu oraz pomoc przy wypełnianiu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Przeszkoleni i uzbrojeni w odpowiednie dokumenty możemy startować w konkursie o dotację. Gdzie i w jakim terminie się zgłosić, poinformuje nas wspomniany wcześniej operator. Przy przygotowywaniu pomysłu trzeba pamiętać, że zostanie on wnikliwie oceniony.

Sama chęć nie wystarczy i dlatego komisja rozpatrzy przede wszystkim: pomysł i jego uzasadnienie; otoczenie gospodarcze przyszłej firmy; wykonalność przedsięwzięcia (dostępność zasobów, możliwości pozyskania rynków zbytu, zapewnienie płynności finansowej po upływie okresu 12 miesięcy od zarejestrowania przedsiębiorstwa); operacyjność (przejrzystość, prostota, zrozumiałość założeń); kompletność (całościowość opisu przedsięwzięcia); racjonalność; spodziewane koszty i możliwe do osiągnięcia zyski; szanse na przetrwanie danego przedsiębiorstwa na rynku.

Jeśli weryfikacja będzie pomyślna, przedsiębiorca otrzyma grant. Co ważne, wkład własny nie jest zawsze wymaganym warunkiem przyznania dotacji.

Wymóg taki został wprowadzony przez niektóre regiony (np. Dolny Śląsk), w celu zmotywowania uczestników projektu do poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania działalności. Informacje na ten temat uzyskać można we wspomnianych wcześniej regionalnych punktach informacyjnych.

Obok wspomnianej powyżej kwoty przedsiębiorcy mogą liczyć również na tzw. wsparcie pomostowe w okresie 12 pierwszych miesięcy funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wsparcie to może wynieść nie więcej niż minimalne wynagrodzenie, czyli obecnie 1 276 zł.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie