Praca w Boże Ciało. Gdy firma współpracuje z zagranicą...

Katarzyna Miazek, Tax Care
Udostępnij:
1 maja, 3 maja, Boże Ciało – spora część pracowników nie przychodzi w te dni do pracy. Jest też i taka grupa osób, dla których niedziela czy święto państwowe to zwyczajny dzień pracy, np. kierowca, lekarz czy restaurator. W tej grupie znajdują się też osoby współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

Generalnie takie dni jak święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, 1 i 3 maja czy Boże Ciało są dniami odpoczynku od pracy. Co do zasady Kodeks Pracy nie pozwala na pracę w niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy (art. 1519 ww. kodeksu).

Jednocześnie jednak przepisy kodeksu wskazują wyjątkowe stanowiska i branżę, w których pracownik może przyjść na dyżur w niedzielę i święta. I tak, praca w niedzielę i święta jest dozwolona m.in.:
* w ruchu ciągłym,
* przy pracy zmianowej,
* przy niezbędnych remontach,
* w transporcie, komunikacji,
* w rolnictwie i hodowli,
* w gastronomii, hotelach, zakładach opieki zdrowotnej (tj. w branżach, gdzie wykonuje się prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności), czy wreszcie
* przy świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej odbieranych poza terytorium RP, jeśli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, te „polskie” niedziele i święta są u niego dniami pracy (art. 15110 Kodeksu Pracy). Ta regulacja obowiązuje od ponad dwóch lat.

Skupiając się na ostatnim punkcie, może tu chodzić np. o osoby zatrudnione w biurze, które obsługują dostawy od zagranicznych kontrahentów, w których krajach święta nie pokrywają się z polskimi. Warto też dodać, że możliwość pracy w niedziele i święta dotyczy też pracowników, których praca polega na zapewnianiu możliwości świadczenia usług drogą elektroniczną dla firm zagranicznych. Dobrym przykładem mogą być działy IT.

Taką pracę z zagranicznym kontrahentem pracownik ma prawo sobie „odebrać”. Pracodawca ma obowiązek zapewnić temu pracownikowi:
* inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po niedzieli lub święcie, a kiedy nie jest to możliwe, to do końca okresu rozliczeniowego – za pracę w niedzielę,
* inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego – za pracę w święto.

Rekompensatą pracy w święta lub niedzielę jest też nabycie prawa przez pracownika 100 proc. dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto (lub w niedzielę), jeśli udzielenie dnia wolnego we wspomnianych powyżej nie było możliwe lub nie miało miejsca. Brak udzielenia dnia wolnego w zamian za pracującą niedzielę czy święto powoduje bowiem przekroczenie normy czasu pracy, tj. nadgodziny.
Jeśli święto przypada w niedzielę (tak jak miało to miejsce w tym roku z 1 maja), stosuje się przepisy określające zasady rekompensaty za pracę w niedzielę.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Praca w Boże Ciało. Gdy firma współpracuje z zagranicą... - Kurier Poranny

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rudy z Budy
Folksdojcze z Gazety Krakowskiej tez pracuja w polskie swieta i maja wolne w niemieckie swieta jak np. 1 wrzesnia kiedy to Niemcy napadły na Polske.

Dzieje sie tak dlatego ze GK jest gadzinowka niemiecka i reprezentuje interesy niemieckie na terenie Małopolski. GK von do Niemiec.
R
Rudy z Budy
Folksdojcze z Gazety Krakowskiej tez pracuja w polskie swieta i maja wolne w niemieckie swieta jak np. 1 wrzesnia kiedy to Niemcy napadły na Polske.

Dzieje sie tak dlatego ze GK jest gadzinowka niemiecka i reprezentuje interesy niemieckie na terenie Małopolski. GK von do Niemiec.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie